Zamiatarki, szorowarki, odśnieżarki

KM_105_logistics_app_1-67538-300DPI_m

Zamiatarka KM 105. Źródło: Kärcher

>Utrzymanie czystości w zakładach przemysłowych umożliwia właściwe funkcjonowanie. Zanieczyszczone urządzenia czy taśmy produkcyjne mogłyby stać się prawdziwymi wylęgarniami bakterii chorobotwórczych.

Sezon jesienno-zimowy przynosi dodatkowe problemy w zakładach, związane z utrzymaniem czystości zarówno wewnątrz jak i na
<strongzewnątrz przedsiębiorstw. W celu zadbania o czystość miejsc pracy warto zaopatrzyć się we właściwy sprzęt umożliwiający utrzymanie czystości.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne urządzenia takie jak zamiatarki, szorowarki, automaty szorująco – zbierające, myjki i odśnieżarki.

 

Zamiatarki
Zamiatarki ręczne z odsysaniem polecane są dla obiektów handlowych i przemysłu. Na rynku są dostępne zarówno zamiatarki z mocnym silnikiem spalinowym do czyszczenia na zewnątrz lub z bardzo cichym napędem do zastosowania wewnątrz obiektów. Zamiatarki pozwalają na 5-krotnie szybsze sprzątanie chodników, ulic, wjazdów i podwórza, a zebrane zanieczyszczenia są umieszczane przez urządzenie w odpowiednim zbiorniku. W celu podwyższenia wydajności czyszczenia dużych powierzchni na zewnątrz zalecane są zamiatarki o dużej mocy, niskim zużyciu paliwa, zwrotności i wysokiej wydajności zbierania brudu. Przy sprzątaniu średnich i dużych powierzchni zewnętrznych takich jak parkingi, duże podjazdy, tereny przed zakładami przemysłowym, najlepiej sprawdzają się zamiatarki z fotelem dla operatora.

 

boxer-sweeper-rcm-1024x768_m

Zamiatarka RCM Boxer. Źródło: RCM

 

Zamiatarki przemysłowe zostały zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach przemysłowych. Cechują się mocną jednostka napędową, wysoką wydajnością zamiatania i wysokim stopniem filtracji powietrza wylotowego, a także dużym zbiornikiem na zanieczyszczenia. Bardzo wytrzymała konstrukcja oraz ergonomia i łatwość użytkowania sprawiają, że maszyny te sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu.
Zamiatarki firmy Stiga do oczyszczaniu chodników, podjazdów czy ciągów komunikacyjnych, są wyposażone w szczotkę, która doskonale nadaje się do usuwania z utwardzonej powierzchni piasku, liści i trawy oraz dodatkowo równie efektywnie służy do usuwania cienkiej warstwy śniegu. Kiedy zimowe opady będą nieco większe, można użyć tej maszyny jako pługu do odśnieżania.
Firma Kärcher wprowadza na rynek zamiatarki z systemem odsysania KM 130/300 R i KM 150/500 R do stosowania w przemyśle materiałów budowlanych i w branży obróbki metali, w odlewniach i innych zakładach z dużą ilością zanieczyszczeń, jak również w otwartych i zamkniętych magazynach. Wytrzymałe podwozie ze stali i sprawdzone elementy z branży maszyn budowlanych – między innymi firmy Sauer Danfoss i Knorr-Bremse – zapewniają wysoką trwałość obu urządzeń. Maksymalna wydajność zamiatarki KM 130/300 R wynosi 9100 m² (z akumulatorem) lub 13 000 m² (z silnikiem spalinowym) na godzinę, a zamiatarki KM 150/500 R – 12 000 m² lub 18 000 m².

 

KM_150_50_container_train_station300DPI_m

Opróżnianie pojemnika zamiatarki. Źródło: Kärcher

 

Podstawowe funkcje obu maszyn (transport, zamiatanie i zamiatanie szczotkami bocznymi) można ustawić jednym pokrętłem dzięki systemowi EASY Operation, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracy. W wersji podstawowej KM 130/300 R ma szerokość roboczą (z jedną szczotką boczną) 1300 mm, z dwiema – 1550 mm; przy KM 150/500 R wartości te wynoszą odpowiednio 1500 mm i 1800 mm. W przypadku KM 150/500 R dostępna jest trzecia szczotka boczna do zamiatania na różnych poziomach. Opcjonalny system spryskiwania wodą zapobiega wzbijaniu kurzu przez boczne szczotki.
KM 130/300 R ma podwozie trzykołowe, KM 150/500 R do wyboru trzy- lub czterokołowe, które sprawdza się bez większych problemów na nierównej nawierzchni. System pływającej szczotki z możliwością regulacji siły nacisku dodatkowo gwarantuje optymalne dostosowanie zamiatania do nawierzchni. Niewielki promień skrętu pozwala na obracanie zamiatarki na niewielkiej powierzchni. Oba urządzenia wyposażone są w dwa filtry płaskie o łącznej powierzchni filtracyjnej 5,5 m² lub 7 m² (w zależności od modelu) oraz podwójny grzebień do efektywnego czyszczenia filtra. Zbiornik na śmieci o pojemności 300 l lub 500 l i jest automatycznie zamykany na czas transportu klapą ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję. W momencie opróżniania można podnieść go hydraulicznie na wysokość 1,4 m lub 1,52 m.
Zamiatarki produkują także firmy takie jak Karcher, Weidner, Dulevo (w ofercie m.in. ERFOLG), Dusty (Cleanea), Comac (AGAPIT), LAVOR (TOOLSPROFI), Nilfisk-Alto (N-A-GROUP), VIPER (MAREM), RCM (BHF Polska). Wydaje się, że najpopularniejsze zamiatarki na polskim rynku są produkcji RCM, więc wiele firm na polskim rynku ma je w ofercie.

Szorowarki
Szorowarki to urządzenia stosowane zarówno do czyszczenia podstawowego, zachowawczego, do polerowania twardych posadzek (m.in. posadzek gresowych, podłóg epoksydowych czy betonu zacieranego) a także elastycznych wykładzin podłogowych. Użytkownik ma możliwość wyboru urządzenia oraz wyposażenia w zależności od zapotrzebowania. Do podłóg twardych idealnie nadają się szczotki walcowe, gwarantujące do sześciu razy wyższą siłę nacisku oraz dokładne czyszczenie także powierzchni strukturalnych. Szczotki tarczowe z kolei gwarantują długi czas kontaktu z podłogą oraz czyszczenie zachowawcze gładkich powierzchni. Typ czyszczonej powierzchni ma wpływ również na wybór belek ssących. Wybór prostej belki wskazany jest najbardziej w przypadku czyszczenia wielu różnych rodzajów posadzek, a belki łukowej – w przypadku czyszczenia podłóg flitowanych.

 

RCM combo_m

Szorowarka RCM

Efektywność ekonomiczna eksploatacji jest równie czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniej szorowarki. Dodatkową kwestią jest smukła sylwetka szorowarek, co ułatwia manewrowanie między regałami, a opcjonalny napęd na wszystkie koła umożliwia stabilną jazdę na wilgotnych i śliskich powierzchniach lub na stromych podjazdach. W sytuacjach, gdy powierzchnie do sprzątania są bardzo duże i wymagają częstych przejazdów, zasadne bywa użycie sprzętu łączącego funkcje zamiatania i szorowania w jednym przejściu roboczym (np. B 250 RI firmy Karcher). Szorowarki z fotelem dla operatora są niezwykle pomocne w szybkim czyszczeniu średnich i dużych powierzchni. Urządzenia te stanowią alternatywę dla dużych urządzeń prowadzonych ręcznie.
Automat szorująco-zbierający to maszyna, która jednocześnie szoruje i osusza mytą posadzkę i pozostawia ją czystą i suchą. Automat ten może być zasilany energią elektryczną 230 V lub energią z baterii.
Najpopularniejsze marki szorowarek w Polsce to  Numatic, Karcher, BKF, Weidner, Comac, IPC Gansow, Nilfisk-Alto, VIPER, LAVOR. Firmy te produkują szorowarki przemysłowe, a więc takie, które służą do czyszczenia dużych powierzchni, mają napęd akumulatorowy oraz siedzisko dla operatora. Wytwórców mniejszych szorowarek jest oczywiście więcej.
Przykładem takiej dużej maszyny może być model TTV 678 firmy Numatic. Jest to profesjonalna samojezdna maszyna czyszcząca, przeznaczone do czyszczenia wszystkich rodzajów posadzek twardych. Maszyna ma ramę nośną wykonaną ze stali malowanej proszkowo, zbiorniki z tworzywa odpornego na uderzenia Structufoam. Zbudowana została tak, aby zapewnić łatwy dostęp do wszystkich podzespołów. Maszyna jednocześnie zmywa i osusza. Doskonale nadaje się do czyszczenia małych, średnich i dużych powierzchni dzięki zmiennej szerokości pracy 650, 750 oraz 850mm (proste i szybkie przestawienie ręczne). Zbiornik napełnia się czystą wodą od frontu, brudną spuszcza się za pomocą węża spustowego. Zintegrowany dozownik chemii podaje roztwór roboczy wg ustawień na pulpicie sterującym (daje to możliwość zmiany stężenia zależnie od zabrudzeń oraz zapobiega tworzeniu się osadów w zbiorniku wody czystej). Maszyna czyszcząca Numatic dostępna w dwóch wersjach: z bateriami o pojemności 300 Ah oraz 400 Ah.

 

Numatic TTV 678 T_m

Szorowarka Numatic TTV 678 T. Źródło: Numatic

 

Szczotki obracają się z prędkością 120–200 obr./min. Moc silnika szczotki to 3×400 W, natomiast moc silnika ssawy – 400 W. Moc silnika trakcji to 600 W. Baterie wystarczają na 3,5 lub 4,5 godziny pracy. Pojemność zbiorników to 2×110 l, masa urządzenia 500 lub 564 kg.

 

Myjki
Choć myjki trudno zaliczyć do kategorii “wózki”, to agregaty przemysłowe są wyposażone w koła ułatwiające ich przemieszczanie (choć np. myjka IPC TWOCK przypomina wyglądem mały samochodzik). Myjki mogą być zimnowodne, gorącowodne oraz parowe. Najskuteczniejsze są oczywiście te ostatnie.
Mycie parą polega na natryskiwaniu powierzchni suchą parą pod wysokim ciśnieniem. Para wodna ma świetne właściwości penetrujące, dlatego natychmiast usuwa zanieczyszczenia nawet z porowatych powierzchni i zakamarków maszyn. Myjki oszczędzają wodę i środki czyszczące, ponieważ brud spłukiwany jest za pomocą pary, dzięki czemu nie powstają żadne ścieki. To mycie jest bezpieczne nawet dla delikatnych powierzchni, a zastosowanie dodatkowo preparatów bazujących na nanocząsteczkach srebra przyczynia się eliminowania bakterii oraz grzybów. Dodatkowo powierzchnie narażone na zabrudzenia można zabezpieczyć środkami chroniącymi przed zaciekami i podstawowymi zabrudzeniami. Takie czynności sprawiają, że po ich jednorazowym użyciu do kolejnego sprzątania zwykle wystarcza sama woda.

 

IPC Myjka z podgrzewaniem wody TWOCK_m

Myjka z podgrzewaniem wody IPC TWOCK. Źródło: IPC

 

Myjki parowe szczególnie dobrze sprawdzają się w branży przemysłu ciężkiego, dla gdzie mamy do czynienia z bardzo silnymi zabrudzeniami, takimi jak smary i oleje, ponieważ wysokie ciśnienie i odpowiednie środki czyszczące mogą usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Myjki parowe używane są w przemyśle do usuwania tłuszczu i odnawiania różnych powierzchni, tam gdzie nadmiar wody może spowodować problemy. Szczególnie skuteczne są przy czyszczeniu linii produkcyjnych. Myjki bardzo często stosuje się do odkażania filtrów, kratek wentylacyjnych, okapów, klimatyzatorów, dezynfekcji oraz dokładnego mycia powierzchni roboczych. Istotnym aspektem mycia parą jest zapewnienie możliwości nieprzerywania pracy podczas sprzątania. Myjki są całkowicie mobilne i można z nimi dotrzeć praktycznie wszędzie, a w dodatku mogą być stosowane na otwartych przestrzeniach lub wewnątrz budynków. Dzięki wysokiej temperaturze i ciśnieniu oraz stosowaniu pary wodnej wszystkie powierzchnie, w tym mocno zabrudzone zakamarki, można szybko oczyścić.

 

Menikini DI20 diesel mobile_m

Myjka parowa Menikini DI20. Źródło: Menikini

Wśród producentów profesjonalnych myjek można wymienić firmy takie jak IPC Portotecnica, TECNOVAP, MAREM, IMEX, STIGEN, Karcher, SteamArt, Weidner, MENIKINI, itd.

 

Odśnieżarki
Sezon zimowy to czas ciężkiej pracy związanej z regularnym odgarnianiem śniegu. Dlatego profesjonalna odśnieżarka szybko i skutecznie usuwa zaspy i zwały śniegu, zalegające tereny przed zakładami przemysłowymi, magazynami. Na rynku dostępne są odśnieżarki elektryczne jak i spalinowe.
Odśnieżarki elektryczne łączą niezawodność i wysoki komfort pracy przy jednoczesnym zachowaniu małych gabarytów i dużej mobilności. Wyposażone w wydajne silniki elektryczne idealnie nadają się do drobniejszych zastosowań.
Odśnieżarki spalinowe to propozycja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wymagają niezawodnej maszyny przeznaczonej do dłuższych prac na większym terenie. Sprzęt został przystosowany do działania w trudnych warunkach atmosferycznych przy dużym zaśnieżeniu. Dzięki zastosowaniu mocnych silników spalinowych odśnieżarki te idealnie sprawdzają się na dużych połaciach terenu. Wysoka wydajność wiąże się jednocześnie z odpowiednim komfortem pracy.

 

HSM1590i ST1 013

Odśnieżarka Honda HSM 1590i. Źródło: Honda

 

Odśnieżarka gąsienicowa firmy Stiga ST 5266 PB TRAC to urządzenie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przystosowana do pracy w trudnych warunkach pogodowych, może wyrzucać śnieg na odległość do 12 m z możliwością kontroli wyrzutu śniegu z pozycji operatora. Dzięki podwójnym światłom LED, odśnieżarka bez problemu sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych oraz po zmroku, a system sterowania jedną ręką i podgrzewane rączki dadzą operatorowi wygodę i łatwą kontrolę nad urządzeniem. Silnik o pojemności 250 cm³ sprawia, że odśnieżarka idealnie nadaje się do pracy na dużych powierzchniach a dzięki dodatkowemu rozrusznikowi elektrycznemu będzie sprawnie funkcjonowała także przy największych mrozach.

 

Stiga ST 5266 PB TRAC_m

Odśnieżarka gąsienicowa firmy Stiga ST 5266 PB TRAC. Źródło: Stiga

 

Odśnieżarki oferuje wiele firm, dlatego trudno wymienić je wszystkie. Z pewnością należy wspomnieć o ofercie firm takich jak Karcher, Honda, Yamaha, Stiga, Ariens, MTD, AL-KO.

 

Nowości
Nowa zamiatarka KM 105/100 R to urządzenie innowacyjne pod wieloma względami. Maszyna jest wzorcowym przykładem zastosowania w pełni innowacyjnych i nowoczesnych systemów. Urządzenie wyposażone jest w system filtracyjny TACT, który automatycznie co 15 s za pomocą sprężonego powietrza przedmuchuje na zmianę jeden z płaskich filtrów. Dzięki zastosowaniu filtrów z nanopowłoką pył nie wnika w głąb filtra, co sprawia, że jest łatwy do oczyszczenia. W połączeniu z systemem oczyszczenia gwarantuje to skuteczną filtrację podczas prac, wydłuża żywotność filtrów i przyczynia się do obniżenia kosztów serwisowania i utrzymania maszyny.

 

KM_105_logistics_app_2-67537-300DPI_m

Zamiatarka KM 105/100 R. Źródło: Kärcher

 

Wprowadzeniu na rynek urządzenia przyświecała m.in. idea znacznego uproszczenia i zwiększenia bezpieczeństwa obsługi oraz stworzenia zamiatarki „skrojonej na miarę” pod konkretnego klienta (możliwy konfigurator). Uproszczeniu obsługi, a zarazem zapobieganiu błędom i nadużyciom ze strony operatora urządzenia, służy pokrętło obsługowe Easy oraz System Inteligentnych Kluczy (KIK), za pomocą którego różnym osobom przydzielane są różne uprawnienia w zależności od koloru posiadanego klucza (żółty przeznaczony jest dla obsługi, szary dla kierownika obiektu, a czerwony dla serwisanta).
System samonastawnej szczotki umożliwia dopasowanie szczotki do zamiatanej powierzchni. Operator ma możliwość wyboru pomiędzy 3 różnymi rodzajami docisku, w tym modułu eco, który gwarantuje wysoce ekonomiczną eksploatację. Nowością jest umiejscowienie szczotki głównej pomiędzy tylnymi kołami zamiatarki, co zapobiega uszkodzeniu szczotki przy pokonywaniu przeszkód (np. progów zwalniających) oraz zwiększa żywotność i bezawaryjność zamiatarki. Dodatkowo konstrukcja maszyny umożliwia zamiatanie narożników w zaledwie 3 przejściach dzięki promieniowi skrętu do 2 m co znacznie zwiększa efekty i skraca czas zamiatania.
Silex 95 B firmy Stiga to wielozadaniowa, profesjonalna maszyna, która umożliwia wykonanie najbardziej uciążliwych prac, takich jak zamiatanie, koszenie trawy, a zimą świetnie poradzi sobie z odśnieżeniem niewielkich powierzchni.

 

KM_130_Paper_disposal_app_2-59609-300DPI_m

Zamiatarka KM 130. Źródło: Kärcher

 

Autor: Anna Kropiewnicka-Mielko

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Główny Mechanik 6/2015

GM 6_2015 Okladka 400x565

Authors

Related posts

Góra
English