Wybitni inżynierowie nagrodzeni w plebiscycie “Złoty Inżynier 2015”

ZI_PT.jpeg.640x480_q85_m
25 inżynierów nagrodzono w plebiscycie “Złoty Inżynier 2015” promującym dokonania polskich inżynierów. Wśród laureatów znaleźli się: dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski; znany pisarz Janusz Leon Wiśniewski oraz śpiewaczka Agnieszka Zwierko.

Organizatorem XXII edycji plebiscytu o tytuł Złotego Inżyniera są: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna oraz czasopismo Przegląd Techniczny. Nagroda ma promować dokonania polskich inżynierów i zwrócić uwagę na ich rolę w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.

Najważniejszy tytuł – Diamentowego Inżyniera – uzyskał w tym roku dyrektor Generalny Lasów Państwowych, dr inż. Konrad Tomaszewski. Laureat wdrożył możliwość internetowej sprzedaży drewna. Jest twórcą koncepcji tzw. Leśnych Gospodarstw Węglowych włączających się do rynku rozliczania emisji dwutlenku węgla m.in. przez Lasy Państwowe.

Honorowymi Złotymi Inżynierami Przeglądu Technicznego zostali: nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, a obecnie poseł na Sejm RP – dr inż. Andrzej Smirnow; znany pisarz, ale również fizyk, chemik, informatyk – dr n. tech. Janusz Leon Wiśniewski; absolwentka Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej i śpiewaczka, gościnna solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie inż. Agnieszka Zwierko.

Siedmioro inżynierów nagrodzono tytułem Złotego Inżyniera. W gronie laureatów znaleźli się: inż. Krzysztof Dędek – dyrektor Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKOLOL w Konieczkach; inż. Izabela Kulszewicz – od 20 lat wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa POLMO Łomianki; dr n. technicznych Jacek Kurzyna – kierownik i współtwórca Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych; inż. Wojciech Trybus – wiceprezes Zarządu Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL w Bielsku Białej; inż. Wiesława Urzędowska – zastępcą dyrektora Instytutu Nafty i Gazu PIP w Krakowie, współautorka 23 patentów i 140 prac badawczych; inż. Wojciech Rymer – związany przez całe życie zawodowe z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach, należącą do Fiata a obecnie spółki Fiat Chrysler Automobiles; inż. Stanisław Wodyński – prezes zarządu PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Również siedmioro inżynierów uhonorowano tytułem Srebrnego Inżyniera. Tytuł otrzymali: inż. Paweł Krzemiński – zarządzający spółką BIN w Aleksandrowie Kujawskim; inż. Wiesław Martyniuk – dyrektor w spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie; inż. Czesław Sajnaga – dyrektor ds. strategii i rozwoju w Grupie ASMET w Regułach; inż. Jan Siwiński – prezes innowacyjnej spółki ECOENERGIA; inż. Janusz Skowroński – w Barczewie stworzył firmę produkującą nowoczesne maszyny dla mleczarstwa, które eksportuje do wielu krajów świata; informatyk Andrzej Talarczyk – współtwórca Banku Danych o Polskich Lasach; dr inż. Roman Warzecha – wybitny specjalista od hodowli kukurydzy i pszenżyta, kierownik pracowni w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie k. Warszawy.

Wyróżnienia w konkursie uzyskali: inż. Paweł Centkowski – dyrektor zarządzający w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku; inż. Adam Jeznach – ogrodnik, handlowiec, menedżer oraz wynalazca m.in. nowoczesnych nawozów dolistnych; inż. Radosław D. Moskal – opiekun uczniów zbierających laury w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej i Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Innowacyjności; inż. Witold Osak – kierownik Działu Nowej Techniki w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia Grudziądz; inż. Krzysztof Patoka – inżynier od rozwiązywania tzw. trudnych problemów techniki, związany z innowacyjną podwarszawską firmą KOMINY-PANEK.

Nagrody otrzymali także młodzi inżynierowie, których doceniono w kategorii Junior. Laury zdobyli: inż. Paweł Anioł – uczestniczył w projektowaniu toru kolarskiego BGŻ Arena w Pruszkowie oraz drugiej linii Metra; inż. Adam Grzegorz Zdanowski – współwłaściciel Zakładu Mięsnego „Wierzejki” w Płudach na Lubelszczyźnie.

Inżynierów nagrodzono w środę 9 marca podczas gali, która odbyła się w Warszawskim Domu Technika.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl

 

Lista laureatów XXII edycji plebiscytu „Przeglądu Technicznego” o tytuł Złotego Inżyniera:

 

HONOROWY ZŁOTY INŻYNIER 2015

Andrzej Smirnow – dr inż. nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, polityk- obecnie poseł na Sejm RP. Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej i cały czas jest z nią związany. Organizował NSZZ Solidarność na tej uczelni, a od 1989 r. – z krótkimi przerwami – jest wybierany do Sejmu RP.   

Janusz Leon Wiśniewski – dr n. tech. fizyk, chemik, informatyk, ekonomista znany pisarz. Zadebiutował w roku 2001 powieścią S@motność w sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Kinowa premiera filmu odbyła się 7 września 2006 roku w Warszawie. Teatr „Baltijskij Dom” w St. Petersburgu w Rosji zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie S@motności w Sieci. Ponad 5 lat po premierze spektakl pozostał na afiszu teatru, wystawiany 2–3 razy w miesiącu.

Agnieszka Zwierko – mgr inż. po Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej na kierunku Informatyka. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera. W 1994 r. zdobyła dyplom magistra sztuki Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a w roku 2015, na tymże wydziale, tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Od 1998 roku jest solistką gościnną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Za granicą zadebiutowała w roku 2000. Śpiewała m.in. w Operze Królewskiej w Kopenhadze, Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie, Państwowej Operze w Pradze, Teatrze Antonína Dvořáka w Ostrawie, Teatro alla Scala w Mediolanie, Palacio Euskalduna w Bilbao, Teatro Cervantes w Maladze, Opera de Oviedo, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie, Musashino Concert Hall w Tokio, Teatro Colon w Buenos Aires, Komische Oper Berlin, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie.

 

JUNIORZY

Paweł Anioł – młody inż. geodeta, po Politechnice Warszawskiej. Uczestniczył w projektowaniu toru kolarskiego BGŻ Arena w Pruszkowie oraz przy pracach w rejonie Mostu Północnego w Warszawie oraz projektowaniu drugiej linii Metra. Projektant w Biurze Geodezji i Nieruchomości Warszawskiego Metra. Współtwórca wystawy „Metro zmienia Warszawę”.

Adam Grzegorz Zdanowski – młody inż. spożywca po Wydziale Nauk o Żywności SGGW. Menedżer z rejonu Łukowa. Były działacz samorządu studenckiego. Współwłaściciel Zakładu Mięsnego „Wierzejki” w Płudach na Lubelszczyźnie. Autor wielu publikacji związanych z bezpieczeństwem żywności.

 

WYRÓŻNIENI 2015

Paweł Centkowski – inż. systemów mikrokomputerowych z Kujaw, po Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Specjalista od oprogramowania jednostek medycznych. Dyrektor zarządzający w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku. Kategoria high-tech.

Adam Jeznach – mgr inż. ogrodnik z Sochaczewa, po Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach. Ogrodnik, handlowiec, menedżer oraz wynalazca m.in. nowoczesnych nawozów dolistnych. Współpracuje z WAT oraz kilkoma instytutami naukowymi. Kategoria innowacje.

Radosław D. Moskal – mgr inż. elektryk po Instytucie Politechnicznym w Kijowie. Honorowy Profesor Oświaty. Nauczyciel Roku 2009 roku. Opiekun uczniów zbierających laury w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej i Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Innowacyjności. Kategoria edukacja.

Witold Osak – inż. elektronik po Wojskowej Akademii Technicznej związany z Grudziądzem. Kierownik Działu Nowej Techniki w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia Grudziądz SA. Współpracując z naukowcami WAT modernizuje zestawy rakietowe i stacje radiolokacyjne. Kategoria jakość.

Krzysztof Patoka – mgr inż. po Politechnice Warszawskiej. Związany z innowacyjną podwarszawską firmą KOMINY-PANEK. Inżynier od rozwiązywania tzw. trudnych problemów techniki w firmie należącej do A. Panka w Michałowicach (kandydat 2014). Kategoria ekologia.

 

SREBRNI INŻYNIEROWIE 2015

Paweł Krzemiński – inż. po Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, technik przemysłu spożywczego. Po morzach mało pływał, włączył się do prowadzenia biznesu rodzinnego, chodzi o spółkę BIN w Aleksandrowie Kujawskim założoną przez inż. Zygmunta Krzemińskiego i nią zarządza. Kategoria zarządzanie.

Wiesław Martyniuk – inż. mechanik po Politechnice Białostockiej. Dyrektor w spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieści stołecznym Warszawa, modernizuje infrastrukturę wykorzystując środki unijne. Opracował program produkcji i wykorzystania biogazu w funkcjonowaniu spółki  ( Był wyróżniony jako Junior 2008). Kategoria innowacje.

Czesław Sajnaga – mgr inż. mechanik po Politechnice Warszawskiej, przez wiele lat związany z PC Ursus. Obecnie dyrektor ds. strategii i rozwoju w Grupie ASMET w Regułach. Przyczynił się do uzyskania przez tę firmę Polskiej Nagrody Jakości. Kategoria jakość.

Jan Siwiński – mgr inż. energetyk po Politechnice Warszawskiej, prezes innowacyjnej spółki ECOENERGIA założonej przez wynalazcę Andrzeja Kulpę. Wdraża nowe konstrukcje chroniące środowisko, dostarcza nowe technologie dla energetyki odnawialnej („Wyróżniony 2012”). Kategoria ekologia.

Janusz Skowroński – mgr inż. mechanik po Politechnice Śląskiej. Współpracując z ART Olsztyn stworzył w Barczewie (Warmia) firmę produkującą nowoczesne maszyny dla mleczarstwa, które eksportuje do wielu krajów świata. Laureat Nagrody „Dźwignia”, Agrobiznesmen (kandydat 2010 r.). Kategoria menedżer.

Andrzej Talarczyk – informatyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Główny Informatyk w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Starym Sękocinie. Współtwórca Banku Danych o Polskich Lasach. Kategoria high-tech.

Roman Warzecha – dr inż. rolnik, genetyk, hodowca roślin po Akademii Rolniczej w Lublinie. Wybitny specjalista od hodowli kukurydzy i pszenżyta, kierownik pracowni w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzików k. Warszawy. Kategoria nauka.

 

ZŁOTY INŻYNIER 2015

Krzysztof Dędek – mgr inż. mechanik po Politechnice Częstochowskiej, menedżer. Prezes zarządu, dyrektor Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKOLOL w Konieczkach. Współautor patentów i wzorów użytkowych ubrań ochronnych stosowanych w polskim wojsku i w NATO. Kategoria menedżer.

Izabela Kulszewicz – mgr inż. mechanik po Politechnice Warszawskiej. Menedżer przemysłu związanego ze światową motoryzacją. Od 20 lat wiceprezes Zarządu POLMO Łomianki SA zatrudniającej ponad 200 osób, nagradzanej w Konkursie Polska Nagroda Jakości (Srebrny Inżynier 2014). Kategoria jakość.

Jacek Kurzyna – dr n. technicznych, fizyk po Uniwersytecie Warszawskim. Od 2008 r. pracownik Instytutu Fizyki Plazmy Laserowej i Mikrosyntezy. Współtwórca zespołu badań plazmowych silników satelitarnych. Kierownik i współtwórca Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych Pla NS.Kategoria nauka.

Wojciech Trybus – mgr inż. Wojciech Trybus mechanik po Politechnice Śląskiej, wiceprezes Zarządu Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL w Bielsku Białej. Współorganizator udanej prywatyzacji instytutu badawczo- rozwojowego świadczącego usługi światowym koncernom (Srebrny Inżynier 2011). Kategoria high-tech.

Wiesława Urzędowska – mgr inż. metalurg po Akademii Górniczo-Hutniczej związana z przetwórstwem paliw. Od 2014 r. jest zastępcą dyrektora Instytutu Nafty i Gazu PIP w Krakowie ds. technologii nafty. Współautorka 23 patentów i 140 prac badawczych. Opatentowane przez nią paliwo uzyskało tytuł Lider Polskiej Ekologii. Kategoria ekologia.

Wojciech Rymer – mgr inż. chemik po Politechnice Śląskiej w Gliwicach związany przez całe życie zawodowe z jedną fabryką W Tychach należącą do FSM, Fiata a obecnie spółki Fiat Chrysler Automobiles. Organizator produkcji w wielkich halach, przez wiele lat kierował lakiernią, a obecnie kieruje spawalnią. Kategoria zarządzanie.

Stanisław Wodyński – mgr inż. mechanik. Prezes Zarządu PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Łączy działalność na rzecz bezpieczeństwa drogowego z zasadami jakości wg filozofii TQM. (Srebrny Inżynier 2007). Kategoria infrastruktura.

 

DIAMENTOWY INŻYNIER 2015

Konrad Tomaszewski – dr inż. naukowiec i praktyk leśnik po SGGW. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Gdy poprzednio zarządzał Lasami Państwowymi wdrożył internetową sprzedaż drewna. Jest twórcą koncepcji tzw. Leśnych Gospodarstw Węglowych włączających się do rynku rozliczania emisji CO2 m.in. przez Lasy Państwowe. Kandydat do tytułu „Złotego Inżyniera 2007”.

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English