Universal Robots, największy duński producent robotów, realizuje 91% wzrost przychodów

ur3_infinite_rotation_03_m

 

Opublikowane niedawno przez Universal Robots roczne sprawozdanie finansowe nie pozostawia żadnych wątpliwości co do ogromu potencjału rozwojowego branży robotyki. Z przychodami sięgającymi 418 milionów koron duńskich w 2015 roku, mająca siedzibę w Odense firma osiągnęła ich wzrost o 91% w stosunku do roku 2014, jednocześnie uzyskując doskonały wynik finansowy: 65,4 miliona koron duńskich (DKK) zysku przed opodatkowaniem.

Wiosną 2015 roku spore poruszenie wywołało nabycie przez amerykańską firmę Teradyne za przeszło 285 milionów USD wszystkich akcji zarejestrowanej w Odense firmy Universal Robots. Cena zapłacona za firmę zatrudniającą 150 osób w Danii odzwierciedlała oczekiwanie wzrostu znaczenia robotyki. W szczególności w obszarze nowego rynku – robotów współpracujących, nazywanych także kobotami – prostymi w uruchomieniu i łatwych w programowaniu robotów, pracujących ramię w ramię z pracownikami produkcji, zwiększając jakość i wydajność wytwarzania. Universal Robots jest pionierem w obszarze produkcji robotów współpracujących na świecie.

Pierwszy kobot został sprzedany w grudniu 2008 roku, zaś w roku 2015 wartość rynku szacowano na 100 milionów USD. Niektórzy analitycy przewidują, że wartość rynku kobotów do 2020 roku osiągnie 3 miliardy USD. Tym samym duński lider zabezpieczył swojemu właścicielowi, firmie Teradyne, ogromnie mocną pozycję w tym szybko rozwijającym się segmencie.

Osiągnięte przez Universal Robots w 2015 roku przychody w wysokości 418 milionów DKK stanowią wzrost o 91% w porównaniu z rokiem 2014 i o 223% w stosunku do roku 2013. Zysk przed opodatkowaniem wynoszący 65,4 miliona DKK wzrósł o 122% w stosunku do roku 2014. Oznacza to, że producent robotów jednocześnie zwiększył przychody i zmniejszył koszt wytwarzania każdego robota – czyli działał w 2015 roku jeszcze sprawniej, osiągając wskaźnik wzrostu zysków większy niż wzrostu przychodów.

Poczynając od 2012 roku, roczne obroty firmy Universal Robots przyrastały średnio o około 75%. Produkcja ramion robotycznych jest w całości realizowana w Odense, a roboty są sprzedawane poprzez 200 dystrybutorów, z czego w 2015 roku 45% sprzedaży trafiło do Europy, 30% do obydwu Ameryk i 25% do Azji.

Mający mocną pozycję finansową właściciel duńskiej firmy jest również przygotowany na ambitne inwestycje w utrzymanie wiodącej pozycji Universal Robots w sektorze robotów współpracujących. Po zatrudnieniu w 2015 roku dodatkowych projektantów robotów, personel w dziale rozwojowym Universal Robots w Odense prawie się podwoił.

Oczekujemy, że w nadchodzących latach rynek robotów współpracujących będzie się rokrocznie zwiększał o co najmniej 50%, w znaczącym stopniu także ze względu na krótki okres zwrotu z inwestycji, często krótszy niż 12 miesięcy – powiedział prezes zarządu Universal Robots, Enrico Krog Iversen. – Jesteśmy ewidentnym liderem rynku i znacząco zwiększyliśmy inwestycje w obszarze inżynierii, sprzedaży i obsługi klientów, aby dalej wzmacniać tę pozycję. Pomimo, że w tym roku zmienię stanowisko w Universal Robots z prezesa zarządu na doradcę, jestem pewny, że firma Universal Robots będzie dalej rozkwitać dzięki naszej krystalicznie przejrzystej strategii opartej na trzech podstawowych zasadach: koncentracji, prostocie i konsekwentnej realizacji.

 

Źródło: Universal Robots

 

 

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English