Wzrost liczby komputerów przemysłowych

Wojciech_ Trojniar_ASTOR_mWojciech Trojniar, Specjalista ds. oprogramowania przemysłowego i komputerów, ASTOR

• Liczba komputerów stosowanych w przemyśle w ciągu ostatnich lat dynamicznie rośnie. Znajdują one zastosowanie zarówno w małych, jaki i bardzo rozbudowanych systemach produkcyjnych. Powodem takiego stanu rzeczy jest rosnąca świadomość użytkowników i dostrzeganie różnic konstrukcyjnych pomiędzy komputerami przemysłowymi i ich standardowymi biurowymi odpowiednikami. Urządzania przeznaczone dla przemysłu są w większości wypadków wykonane z lepszej jakości materiałów po to, aby zapewnić im wieloletnią trwałość i możliwie najrzadszą konieczność wymiany lub naprawy.

W fabrykach komputery PC stosowane są jako panele operatorskie do nadzoru i zarządzania procesem produkcyjnym oraz akwizycji, przetwarzania i analizy danych. Każdorazowe wyłączenie IPC z użycia powoduje utrudnienia w prawidłowym przebiegu procesu produkcji lub w najgorszym wypadku wręcz wstrzymuje pracę zakładu. Aby zminimalizować ryzyko przestojów i generowanych przez nie strat finansowych, większość firm produkcyjnych decyduje się na zakup droższych urządzeń, które są lepiej dostosowane do warunków środowiskowych panujących na terenie fabryki.

Komputery przemysłowe zapewniają stabilną pracę w takich warunkach jak: wysokie zapylenie, drgania i wstrząsy, wysokie zakresy temperaturowe, wysoka wilgotność lub zalanie płynami.

Dobrze dobrany do warunków produkcyjnych komputer, z powodzeniem może funkcjonować bezawaryjnie przez wiele lat. Wyższa początkowa kwota zakupu, może się okazać śmiesznie niska w porównaniu do potencjalnych skutków awarii, modeli niedostosowanych do warunków środowiskowych na terenie hali produkcyjnej.

Komputery przemysłowe wykorzystywane są w systemach kontroli i sterownia procesami w takich branżach jak: przemysł spożywczy, chemiczny, meblarstwo, energetyka czy transport. Wciąż najczęstszymi klientami komputerów przemysłowych są integratorzy systemów oraz producenci OEM, chociaż z roku na rok rośnie sprzedaż bezpośrednio do użytkowników końcowych.

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English