Narodziny stumilionowej opony w Bridgestone Poznań

 

 

Ok. 11 kg wagi i 20 cali średnicy ma jubileuszowa, stumilionowa opona (Bridgestone Potenza S001), która została wyprodukowana w Bridgestone Poznań. Jest jedną z ok. 30 000 sztuk wytwarzanych dziennie opon, w których proces powstawania zaangażowanych jest ponad 1700 pracowników. W najbliższym czasie każdy z nich symbolicznie podpisze się na certyfikacie jubileuszowego produktu.

Fabryka Bridgestone funkcjonuje w Poznaniu od 18 lat i zajmuje powierzchnię 25 ha. Rozbudowywano ją kilkakrotnie (ostatnią inwestycję zakończono w 2014 roku, a jej wartość wyniosła 429 mln zł). W zakładzie produkowanych jest niemal 500 rodzajów opon, które trafiają do 44 krajów na całym świecie, przede wszystkim Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, ale także do dalszych lokalizacji, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Hong Kong.

– Proces produkcji opon, który przeszła również nasza stumilionowa jubilatka, jest złożony – mówi Paweł Nowaczyk, dyrektor HR Bridgestone Poznań. – Wulkanizacja opony trwa ok. 20 minut, jednak do czasu produkcji należy doliczyć także wcześniejsze działania, takie jak opracowanie koncepcji, przygotowanie specjalnej mieszanki składającej się m.in. z kauczuku naturalnego, syntetycznego, sadzy,  krzemionki i kilkudziesięciu innych składników, przycięcie komponentów, konfekcjonowanie, oklejenie, a także sprawdzenie – dodaje.

 

 

Powstanie jubileuszowej opony ma wymiar symboliczny zarówno dla Bridgestone Poznań, jak i dla stolicy Wielkopolski. Firma jest jednym z największych pracodawców w regionie (około połowa z zatrudnionych w niej osób jest mieszkańcem Poznania lub okolic).

Stolica Wielkopolski jest miastem, które ma duży potencjał. Łącząc go z myślą technologiczną Bridgestone, możemy nieustannie rozwijać produkcję opon na światowym poziomie. To właśnie w Poznaniu miała miejsce m.in. europejska premiera produkcji opon Run Flat. Obecnie jesteśmy jednym z producentów opon o najwyższych parametrach jakościowych skierowanych do prestiżowych odbiorców takich, jak Porsche i Maserati – podkreśla Paweł Nowaczyk. – Celebrując moment powstania jubileuszowej opony, chcielibyśmy docenić zaangażowanie osób, które mają swój udział w tworzeniu historii firmy, a tym samym historii Poznania – dodaje.

 

 

W najbliższych dniach wszyscy pracownicy Bridgestone Poznań podpiszą się na certyfikacie nowego produktu. Później jubileuszowa opona dołączy do grona innych historycznych eksponatów takich, jak pierwsza opona, opona nr 1 mln, pierwsza opona typu RunFlat, które są prezentowane na terenie zakładu.

Poznańska fabryka jest jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcyjnych międzynarodowego koncernu Bridgestone, który zatrudnia ponad 144 000 pracowników w 171 lokalizacjach na świecie.

 

STUMILIONOWA OPONA W LICZBACH:

  • Najwęższa ze 100 mln opon wyprodukowanych przez poznańską fabrykę miała 155 mm, a najszersza 285 mm. Najmniejsza z nich miała 14 cali, a największa 21 cali.
  • Łączna waga wszystkich wyprodukowanych w historii BSPZ opon wyniosłaby 0,55 mln tony. To tyle, ile średnio waży 110 000 słoni, czy ładowność ponad 1200 największych samochodów ciężarowych na świecie.
  • Gdyby utworzyć łańcuch ze wszystkich wyprodukowanych w historii BSPZ opon, to 1,5 x mógłby opasać on kulę ziemską.
  • Gdyby położyć płasko obok siebie wszystkie 100 mln opon wyprodukowanych przez poznańską fabrykę, to zajęłyby one powierzchnię ok. 5000 stadionów piłkarskich. Magazyn, który mógłby je pomieścić musiałby zajmować ok. 38% powierzchni Poznania.

 

Grupa Bridgestone

Bridgestone to czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych. Japoński koncern założony w 1931 roku posiada obecnie ponad 70 fabryk opon na całym świecie w których produkowane są opony o markach Bridgestone, Firestone, Dayton, Saetta, Seiberling. Łączne  zatrudnienie w koncernie przekracza 144 000 pracowników.

Bridgestone był wyłącznym dostawcą opon dla F1 w latach 2007–2010, natomiast obecnie z powodzeniem angażuje się również w wyścigi motocyklowe Moto GP. Europejski dział opon Bridgestone zatrudnia 12 500 pracowników. W Polsce Grupa Bridgestone posiada 4 fabryki,  spółkę sprzedażową Bridgestone Sales Polska oraz centrum usług wspólnych Bridgestone European Business Services. Dwa z zakładów produkcyjnych, w Poznaniu i Stargardzie Szczecińskim są jednymi z najnowocześniejszych fabryk opon do samochodów osobowych i ciężarowych w Europie. Pozostałe dwie fabryki, czyli Bridgestone Diversified Products Poland  w Żarowie na Dolnym Śląsku i Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie w Wielkopolsce zajmują się produkcją wyrobów gumowych.

 

Bridgestone Poznań

Fabryka w Poznaniu powstała w 1998 r. i jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Pracuje w niej ponad 1700 osób. Dzienna produkcja sięga ok. 30 tys. sztuk opon. Bridgestone Poznań jako pierwszy i jedyny w Europie produkuje opony typu Run Flat. Zakres produkcji zakładu jest rozległy – obecnie w fabryce powstaje prawie 500 rodzajów wysokiej jakości radialnych opon do samochodów osobowych oraz 4×4  o rozmiarach od 14 do 21 cali. Produkty fabryki trafiają do 44 krajów na całym świecie. Połowa z nich produkowana jest jako pierwotne wyposażenie samochodów, w tym europejskich marek segmentu premium i prestige.

 

Źródło: Bridgestone

Authors

Related posts

Góra
English