Rekordowe osiągnięcia w Elektrowni Lausward w Düsseldorfie

Siemens ustanowił w elektrowni w Düsseldorfie nowy rekord świata sprawności bloku energetycznego.

 

Siemens 304690_r0_620_m

 

Siemens zbudował pod klucz kogeneracyjny blok energetyczny w Düsseldorfie w dzielnicy portowej Lausward. Przekazanie obiektu do użytkowania przez Stadtwerke Düsseldorf AG odbyło się 22 stycznia 2016 roku. Dzięki zastosowanej technologii elektrownia ustanowi przynajmniej trzy nowe rekordy świata. W czasie testów bloku gazowo-parowego Fortuna osiągnięto maksymalną moc elektryczną 603,8 megawatów (MW), co jest rekordową wartością dla instalacji w układzie jednowałowym. Sprawność turbiny gazowo-parowej wyniosła 61,5% – to kolejny przełomowy wynik. Oznacza to, że Siemens pobił własny rekord sprawności uzyskany w maju 2011 roku w bawarskiej elektrowni Ulrich Hartmann w Irschingu – wówczas turbina Siemensa osiągnęła sprawność 60,75%.
Wyjątkowa wydajność elektrowni sprawia, że jest ona jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska. Ponadto blok Fortuna jest w stanie dostarczyć do sieci ciepłowniczej w Düsseldorfie 300 MW energii cieplnej, co jest kolejnym wyczynem na skalę światową w przypadku bloków wykorzystujących wyłącznie jedną turbinę gazową i jedną parową. Efektywność paliwowa zwiększyła się do 85 procent, a emisja CO2 została ograniczona do zaledwie 230 gramów na kilowatogodzinę. Wzrost mocy i wydajności jest wynikiem ciągłego doskonalenia i prac konstrukcyjnych m.in. nad projektem komponentów, zastosowaniem materiałów, czy perfekcyjną współpracą wszystkich elementów turbiny.
Turbina gazowo-parowa osiąga pełną moc w mniej niż 25 minut, a zatem może również służyć jako zabezpieczenie stabilności dostaw energii w przypadku wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia efektywnego wykorzystania inwestycji przez producentów energii.
Blok Fortuna w Düesseldorfie został przekazany do użytkowania na 19 dni przed terminem wynikającym z umowy. Przedsięwzięcie jest wyjątkowe również pod względem bezpieczeństwa pracy. Ponad dwa miliony godzin pracy bez wypadku czynią ten projekt najbezpieczniejszą budową tego typu obiektu.
Ze względu na lokalizację elektrowni poza efektywnością wytwarzania energii w nowym bloku gazowo-parowym szczególny nacisk został położony na ograniczenie poziomu emisji spalin i hałasu, który w przypadku Fortuny wynosi poniżej 25 decybeli. Elektrownia położona jest w centrum miasta, na przeciwległym brzegu Renu. Ważną więc rolę odgrywała także estetyka obiektu. Ze względu na takie położenie konieczne było wkomponowanie nowego bloku w panoramę miasta.
Siemens sprzedał do tej pory 76 turbin gazowych klasy H. Obecnie w eksploatacji komercyjnej jest 17 jednostek typu SGT-8000H, które łącznie przepracowały ponad 195.000 godzin. W Polsce – w Płocku budowany jest blok dla PKN ORLEN, który również będzie wykorzystywał turbinę tej klasy.
Jaki wpływ na ochronę klimatu ma 61,5% sprawność turbiny?
Blok gazowo- parowy o sprawności 61,5% pozwala na ograniczenie spalania gazu oraz obniżenie rocznej emisji CO2 o 2,5 mln ton, w odniesieniu do średnich emisji wszystkich elektrowni węglowych w Unii Europejskiej. Jest to poziom emisji porównywalny do poziomu, który emituje 1,25 mln nowych samochodów osobowych przejeżdżających rocznie 15 000 kilometrów.

 

Źródło: Siemens

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English