Studenci Politechniki Wrocławskiej budują Hyperloop – użytkowy pojazd poruszający się w rurze z prędkością dźwięku

Członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej znaleźli się w finałowej fazie konkursu Hyperloop organizowanym przez Spece-X.
Wojciech Pawlak, Piotr Konieczny, Patrick Rutkowski, Tomasz Dziubak oraz doktorant i lider koła naukowego, Zbigniew Żelazny pracują razem z multidyscyplinarnym zespołem, złożonym z ekspertów z całej Polski.

Międzynarodowy konkurs Hyperloop organizowany jest przez firmę SpaceX pod patronatem jej założyciela Elona Muska. Do udziału w konkursie zaproszone zostały uczelnie techniczne i firmy inżynierskie z całego świata. Zespół z Poltechniki Wrocławskiej jest odpowiedzialny za zaprojektowanie elektrycznego układu napędowego głównej czołowej turbiny ultraszybkiego pojazdu, magnetycznego systemu poziomującego pojazd oraz układu zasilania pojazdu w energię elektryczną.

hyperloop_projekt_m
Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu, połączenie pociągu i samolotu, który umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco jest zredukowany opór powietrza. Maszyna porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
Więcej o projekcie: http://odpalprojekt.pl

Źródło: Politechnika Wrocławska

Authors

Related posts

Góra
English