Łożysko odpowiednio dobrane do aplikacji

Miroslaw_Jaroszka, NSK_mMirosław Jaroszka, Menedżer Wsparcia Technicznego Europy Środkowo-Wschodniej w NSK Polska

 

• Produkty i usługi oferowane przez producentów łożysk są dokładnie dopasowane do konkretnych sektorów przemysłowych. Niezwykle istotne jest użycie odpowiedniego materiału, który sprawdzi się w docelowym środowisku. Niestety trudno mówić o jedynym najlepszym rozwiązaniu, które można zastosować w każdej sytuacji. W jednym środowisku np. łożyska stalowe będą pracowały bezproblemowo, natomiast w drugim trzeba będzie sięgnąć po inne rozwiązanie, np. ceramiczne czy hybrydowe łożyska, które mają wiele znakomitych cech, takich jak: odporność na wysoką temperaturę i korozję, zwiększoną trwałość, mały ciężar, mniejszą rozszerzalność cieplną czy brak przewodności elektrycznej.

Poprawna praca łożysk to wynik zastosowania przemyślanych rozwiązań. Przykładem jest użycie blaszek oraz uszczelek ochronnych w łożyskach kulkowych poprzecznych, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe działanie przez lata. Opatentowana konstrukcja labiryntowa zapewnia najwyższy poziom uszczelnienia, a niski moment obrotowy – również minimalną stratę mocy.

Standardowym materiałem do produkcji uszczelek jest przyjazny dla środowiska kauczuk nitrylowy. Jeszcze innym przykładem są łożyska charakteryzujące się zastosowaniem specjalnej żywicy fluorowej używanej do zewnętrznych i wewnętrznych pierścieni, kulek i koszyków, aby sprostać wymogom zastosowań z lekkim obciążeniem w środowiskach wodnych, zasadowych i mocno kwasowych.

Jak widać, zarówno dobór nowych materiałów, jak i sposobów obróbki jest bardzo istotny w produkcji łożysk. Gwarantem sukcesu jest znalezienie kompromisu i umiejętność wyselekcjonowania najlepszych cech stosowanych materiałów oraz odpowiednia ich obróbka.

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English