Łożyska NSK sprzyjają oszczędnościom

Łożyska piast kół firmy NSK pozwalają zaoszczędzić 58 000 € rocznych kosztów użytkowania nowej układnicy regałowej.

Wysoka dyspozycyjność jest jedną z kluczowych cech układnic regałowych wykorzystywanych w zautomatyzowanych systemach magazynowania i wyszukiwania. Przestoje z powodu awarii są nieakceptowalne, ponieważ zostaje przerwany przepływ materiałów, co z kolei oznacza, że linie produkcyjne lub klienci (w przypadku magazynów wyrobów gotowych) czekają na niezbędne pozycje.

 

NSK 7401_Crane Wheel_m

Jednostka napędowa układnicy regałowej z szyną jezdną

Magazyn doświadczający problemów z przestojami zwrócił się o pomoc do firmy NSK, która wdrożyła Program Wartości Dodanej AIP ( Added Value Programme – AIP). To sprawdzone narzędzie biznesowe pozwala uzyskać dodatkową oszczędność kosztów dzięki poprawie niezawodności maszyn, jak i zwiększeniu poziomu wiedzy technicznej naszych klientów.
Magazyn zmagał się z przedwczesnymi awariami łożysk kół w układnicach z napędem szynowym, które są istotnym elementem systemu logistycznego. W ciągu 5 lat klient musiał wymieniać łożyska aż 40 razy. Każda z tych 40 wymian powodowała przerwę w funkcjonowaniu układnicy, generując wysokie koszty przestojów i napraw.
W ramach programu AIP wysłano ekspertów NSK w celu określenia charakterystyki uszkodzeń łożysk oraz warunków ich pracy. Przeprowadzona analiza odkryła, że podstawowymi przyczynami przedwczesnego zużycia łożysk kół było niewłaściwe smarowanie i przeciążenie łożysk.
Ze względu na zdolność do przenoszenia obciążeń: promieniowego i osiowego w obu kierunkach, NSK zaproponowała montaż uszczelnionych, odpowiednio nasmarowanych na cały okres eksploatacji, dwurzędowych łożysk kulkowych skośnych z luzem C3. Podstawowym atrybutem tych innowacyjnych łożysk są uszczelki RSR wykonane z gumy nitrylowej połączonej ze stalową blaszką Jest to wiodące na rynku rozwiązanie, które doskonale zabezpiecza wnętrze łożyska przed zanieczyszczeniami, podnosząc tym samym jego żywotność. Dodatkowe korzyści ze stosowania tych łożysk to mniejszy poziom wibracji podczas pracy oraz wykluczenie problemu niewłaściwego smarowania.
Aby zademonstrować praktyczne aspekty rozwiązania, inżynierowie NSK przeprowadzili testy eksploatacyjne. Wykazały one, że przez okres ponad roku żadne z łożysk zamontowanych w 8 kołach nie zawiodło.
W ramach dalszej części programu AIP inżynierowie NSK specjalnie dla klienta opracowali instrukcję poprawnego montażu łożysk piast kół ; przeprowadzono również odpowiednie szkolenie personelu klienta.

 

NSK 7401_Double-Row_Special_Pulley_m

Uszczelnione dwurzędowe łożyska kulkowe skośne

Warto podkreślić, że precyzyjna ocena kosztów i korzyści jest zawarta w każdym projekcie AIP. W przypadku tego konkretnego magazynu kalkulacja okazała się prosta. Przed wdrożeniem rozwiązania NSK, przedwczesne awarie łożysk kół układnic regałowych generowały koszty w wysokości 78 000 € w skali roku. Na taką sumę składały się koszty części zamiennych producenta (26 880 €), straty w produkcji (szacowane na 30 000 €) i koszty napraw (obliczane na 10 000 €). Dzięki wprowadzeniu rozwiązania NSK roczne wydatki spadły do 12 700 €. W rezultacie klient oszczędza każdego roku 58 000 €.

 

Źródło: NSK

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English