Pompy przewodowe stosowane w transporcie bentonitu na przykładzie wodociągów w RPA

Watson Marlow IMG1050_umgeni_m

Duża platforma wodociągowa w RPA korzysta z pompy perystaltycznej Bredel APEX15 od Watson-Marlow Fluid Technology Group. Pompy APEX są skuteczniejsze od pomp śrubowych w aplikacjach, które kontrolują przepompowywanie bentonitu do wód źródłowych, biorących udział w procesie flokulacji. Bentonit to naturalnie występujący kwarc kryształowy, pochodzący z gliny. Ścierna właściwość substancji może spowodować kosztowne uszkodzenia pomp śrubowych – czynnik, który nie występuje podczas korzystania z technologii wysokociśnieniowych pomp APEX.

Państwowe zakłady Umgeni Water to największy, masowy dostawca wody pitnej w prowincji KwaZulu-Natal na wschodnim wybrzeżu RPA. Zakład dostarcza obecnie 426 milionów metrów sześciennych wody pitnej do sześciu odbiorców komunalnych.

 

Brak zatorów lub zużycia ściernego

Konwencjonalne sposoby usunięcia zawieszonego, koloidalnego materiału z wody obejmuje chemiczną koagulację małych cząstek koloidalnych i flokulacji tych cząstek w większe formy kłaczków. Bentonit jest dodawany, gdy skierowana do flokulacji woda zawiera zbyt mało cząstek do przeprowadzenia skutecznie tego procesu.

Niektóre zakłady Umgeni Water, doświadczyły trudności przy wykorzystaniu pomp śrubowych w wyniku aplikacji bentonitowej, która zazwyczaj ma miejsce około raz w miesiącu. Po uruchomieniu, pompa śrubowa natychmiast zaczyna pracować na sucho ze względu na właściwości bentonitu. Linia ssąca może czasami się zablokować, co powoduje uszkodzenie statora pompy.

Mając na uwadze wprowadzenie procesów aplikacyjnych bentonitu w zakładach Amanzimtoti Umgeni Water, zdecydowano o przetestowaniu alternatywnych technologii pomp. Po analizie rynku, wybrano pompę perystaltyczną Bredel APEX15 firmy Watson-Marlow.

 

Poprawa niezawodności

W zakładach Amanzimtoti torby bentonitu wyładowywane są do 3000 litrowego zbiornika przejściowego, a następnie mieszane. Używając pompy Bredel APEX pracującej na mniej niż 3 bar, ciekły materiał ścierny jest następnie pompowany w taki sposób, aby cząstki stałe były utrzymywane w zawiesinie. Co najważniejsze, działanie dwóch pomp perystaltycznych APEX15, można odwrócić, jeśli wystąpi zator, a następnie uruchomić w odpowiednim kierunku po zażegnaniu problemu. W rezultacie, pompy znacznie poprawiły niezawodność linii w zakładzie Amanzimtoti w ciągu trzech lat od ich wdrożenia.

Zaprojektowane, aby skutecznie działać we wszystkich aplikacjach pomiarowych i transferowych od 2,8 do 6200 l/h przepływu, pompy APEX są teraz pierwszym wyborem w zakładach wodociągowych na całym świecie. Oferujące solidną i niezawodną konstrukcję. Innowacyjne pompy perystaltyczne zostały zaprojektowane, by gwarantować jak najdłuższy czas pracy i ciągłość obsługiwanego procesu.

 

Źródło: Watson-Marlow

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English