FANUC wprowadza kolejny model zielonego robota współpracującego

FANUC-CR7iA_m

 

FANUC w 2015 roku zaprezentował pierwszego zielonego robota CR-35iA, zasługującego na miano najsilniejszego robota współpracującego na świecie. To nowatorskie podejście, w szczególności do kwestii bezpieczeństwa i komfortu pracy operatorów maszyn, spotkało się z dużym uznaniem producentów. W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie rynku, japoński producent zdecydował się na poszerzenie swojej oferty o kolejne zielone roboty. W pierwszej połowie 2016 r. FANUC zaprezentuje mniejszy model robota współpracującego – CR-7iA o udźwigu 7kg, który z uwagi na wszechstronność zastosowań, odpowie na potrzeby szerokiego grona producentów.

 

Przyszłość automatyki przemysłowej w kolorze zielonym

Pierwszy robot współpracujący marki FANUC – model CR-35iA (o udźwigu 35 kg) – pojawił się w Europie na początku 2015 r. Jego wprowadzenie związane było z konkretnymi potrzebami zgłaszanymi głównie przez klientów funkcjonujących w branżach takich jak przemysł motoryzacyjny czy metalowy. To przede wszystkim w tych sektorach specyfika produkcji powoduje, że pracownik zmuszony jest do wykonywania całego szeregu powtarzalnych i monotonnych zadań, polegających na podnoszeniu i przemieszczaniu ciężkich, nieporęcznych elementów, co znacznie wpływa na obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jego pracy.

FANUC jako lider w obszarze robotyki od zawsze był firmą innowacyjną. Nie tylko wyznacza światowe trendy w tej dziedzinie, ale przede wszystkim jest blisko swoich klientów. To właśnie w odpowiedzi na ich konkretne potrzeby i oczekiwania, powoli ale skutecznie zmienia oblicze współczesnych robotów. Najlepszym tego przykładem jest najnowszy model robota współpracującego CR -7iA, który skutecznie niweluje kolejne problemy produkcyjne znacznie szerszego kręgu odbiorców, zachowując przy tym bardzo wysokie wymogi zarówno w zakresie wydajności i elastyczności produkcji, jak również bezpieczeństwa – wyjaśnia Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC Polska.

 

Nowy wymiar bezpieczeństwa robotów

Zarówno pierwszy zielony robot marki FANUC CR-35iA, jak i tegoroczny debiutant CR-7iA, oparte są na sprawdzonych rozwiązaniach technicznych FANUC. Model FANUC CR-35iA mechaniką przypomina jednego z chętniej wybieranych przez producentów robota FANUC M-20iA/35M. W przypadku modelu CR-7iA, konstrukcja wzorowana jest na szczególnie lubianej, kompaktowej wersji robota LR Mate 200iD. Mimo podobieństw oba roboty znacznie różnią się od swoich klasycznych poprzedników. Przede wszystkim dotyczy to poziomu zaawansowania zintegrowanych w nich systemów bezpieczeństwa, które decydują o tym, że roboty nowej generacji mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem, bez potrzeby instalowania tradycyjnych ogrodzeń, uniemożliwiających kontakt operatora z robotem w czasie pracy.

Zielone roboty FANUC są wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa tj. “miękka skóra”, funkcje typu „Contact Stop” (sprawia, że w momencie, kiedy robot dotknie człowieka podczas pracy, natychmiast się zatrzyma) czy „Push to Escape” (sprawia, że operator może odsunąć robota w dowolnym kierunku). Niezwykłe połączenie siły, elastyczności i bezpieczeństwa zielonych robotów sprawia, że mogą one być instalowane w obszarach produkcji, które do tej pory ze względów technicznych nie mogły być automatyzowane.

 

Są potrzeby, jest i rozwiązanie

Wprowadzenie kolejnego modelu robota współpracującego CR-7iA, o mniejszym 7 kg udźwigu, jest logiczną konsekwencją procesu rozwoju nowej generacji zielonych robotów, rozpoczętego w ubiegłym roku. FANUC kontynuuje sprawdzony proces poszerzania serii swoich robotów, tak aby jak najlepiej spełniały one realne potrzeby i oczekiwania producentów z poszczególnych branż. Najnowszy robot współpracujący doskonale sprawdzi się szczególnie podczas wykonywania operacji realizowanych w ograniczonych przestrzeniach. Połączenie precyzyjnych ruchów robota z doświadczeniem operatora sprawi, że poszczególne procesy będą realizowane znacznie szybciej, płynniej i wygodniej.

 

Premierowe pokazy

Prototyp najnowszego robota współpracującego FANUC CR-7iA potencjalnym klientom zaprezentowany zostanie w Europie już w pierwszej połowie 2016 r. FANUC przedstawi go na kilku kolejnych targach branżowych: TechniShow w Holandii (w marcu br.), Industrie Fair we Francji i MACH Show w Wielkiej Brytanii (w kwietniu br.) oraz podczas targów Automatica Fair w Niemczech (w czerwcu br.).

 

Źródło: FANUC

 

Authors

Related posts

Góra
English