TAMEH Polska: Nowy turbogenerator w Dąbrowie Górniczej oddany do użytku

 Tameh generator Arcelor Mittal_m

W TAMEH Polska – spółce Joint Venture Grupy ArcelorMittal i Grupy TAURON – na terenie huty ArcelorMittal Poland oddano do użytku nowy turbogenerator. Jednostka o mocy 50 MW zwiększyła poziom produktywności, wydajności i niezawodności zakładu.

Inwestycja ta, której wartość przekracza 120 mln złotych, ma na celu jak największe wykorzystanie gazów hutniczych (wielkopiecowego, koksowniczego i konwertorowego) oraz efektywne ich przetworzenie na energię elektryczną, ciepło grzewcze i inne media dla huty. Realizacja tego projektu w znaczący sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego – inwestycja pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ilość zużywanego paliwa, a więc i emisje do powietrza. Zmniejszy też ilość gazów hutniczych spalanych na świecy.

 Turbogenerator ten jest jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Polsce – wysokosprawną i bardzo efektywną. Przy realizacji inwestycji pracowało ponad tysiąc osób i ponad 50 firm – mówi Andrzej Curyło, członek zarządu TAMEH Polska i dyrektor produkcji. –To pierwsza z wielu proekologicznych inwestycji zaplanowanych przez TAMEH Polska których celem jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej – dodaje

Efekty środowiskowe osiągnięte dzięki inwestycji

  • Zmniejszenie emisji CO2                   64 950 t/rok
  • Zmniejszenie emisji SO2                   354 t/rok
  • Zmniejszenie emisji NOx                   92 t/rok
  • Zmniejszenie emisji pyłu                   35 t/rok

Inwestycja w liczbach

  • Waga konstrukcji – 100 ton
  • Waga rurociągów i armatury – 200 ton
  • Długość ułożonych tras kablowych – 45 km

 

Źródło: Tauron

Authors

Related posts

Góra
English