W Olsztynie wybrano koncepcję wyglądu nowej elektrowni

powazka2_m

 

Pod koniec 2015 roku olsztyński MPEC zaprezentował 3 koncepcje architektoniczne nowej elektrociepłowni. Po trwającym kilkanaście dni plebiscycie wygrała koncepcja Biura Architektonicznego Macieja Powązki „źdźbło trawy”.

Wybrana w plebiscycie koncepcja zostanie dołączona do dokumentacji projektu i będzie podstawą do opracowania projektu architektonicznego obiektu nowej elektrociepłowni.

 

powazka1_m

 

Przedmiotem przedsięwzięcia realizowanego przez MPEC jest budowa, zarządzanie i eksploatacja instalacji termicznego przekształcania frakcji palnej powstałej w wyniku przetworzenia odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Przedsięwzięcie planowane jest na okres 30 lat. W ciągu pierwszych 5 lat prowadzone będą prace przygotowawcze, projektowe i budowlane. Na kolejne 25 lat przewidziano eksploatację i zarządzanie infrastrukturą. Przyjęte dla budowy Instalacji rozwiązanie techniczne, bazuje na technologii kotła rusztowego spalającego rocznie ok. 100 tys. ton frakcji palnej odpadów komunalnych rocznie. Będzie to rozwiązanie dedykowane dla uprzednio przetworzonych odpadów komunalnych, z których odzyskane zostaną surowce wtórne. W zakres przedsięwzięcia wchodzi również dokonanie modernizacji Ciepłowni Kortowo w celu przystosowania jej do spełnienia nowych standardów środowiskowych. Nowa Instalacja wraz z Ciepłownią Kortowo w pełni pokryją zapotrzebowanie mieszkańców Olsztyna w ciepło.

 

powazka3_m

 

Celem zwycięskiego projektu jest wpisanie kubatury obiektów w zastany krajobraz – obserwując teren przeznaczony pod inwestycję  zauważalny jest przede wszystkim brak zieleni wysokiej. Cały obszar stanowi niską, zieloną, trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim koncepcji jest „źdźbło trawy”, symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność, a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania. Elementy „Instalacji” stanowią w przenośni szare, nieregularne wielościany, kojarzące się jednej strony z cywilizacją – materiałem wykończeniowym jest beton, a z drugiej z naturą – kształty brył przypominają porozrzucane w terenie kamienie.  Elewacje zostały „poprzecinane” dynamicznymi wcięciami w kolorze zieleni, przywodzącymi na myśl wyrastające spod leżących brył źdźbła traw właśnie.

 

Źródło: MPEC Olsztyn

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English