ABB i FabLab Łódź wspierają młodych konstruktorów, inżynierów i projektantów

W Łodzi rozpoczyna działalność Akademia Prototypowania i Fabrykacji. To autorski długofalowy projekt FabLab Łódź realizowany we współpracy z firmą ABB – partnerem i sponsorem przedsięwzięcia. Właśnie ruszyła rekrutacja do programu, która potrwa do 13 lutego 2016 r.

 

FabLab...Pierwsze+uruch

 

Ideą Akademii Prototypowania i Fabrykacji jest stworzenie miejsca, w którym utalentowani konstruktorzy, inżynierowie i projektanci będą mogli testować i eksperymentować w warunkach mikromanufaktury, co pozytywnie wpłynie na ich wiedzę oraz kwalifikacje i pomoże w przyszłych przedsięwzięciach. Akademia zainspirowana została działaniami projektu amerykańskiej Fab Academy, który łączy najważniejsze idee ruchu wytwórców oraz nietypowe, nowatorskie podejście do projektowania.
Nasze zaangażowanie w projekt wynika ze strategii CSRowej ABB, której jednym z celów jest popularyzacja nauk ścisłych. Uczestnicy Akademii Prototypowania i Fabrykacji przez kilka miesięcy będą pracować nad swoimi autorskimi projektami. By umożliwić im realizację najśmielszych prototypów czy urządzeń zainwestowaliśmy w rozbudowę warsztatu wiedzy i narzędzi FabLab Łódź – mówi Jacek Pielka Dyrektor ds. Komunikacji ABB Polska.
Projekt będzie prowadzony w ramach dwóch modułów: Elektronika i Programowanie oraz Prototypowanie i Fabrykacja. Uczestnicy przejdą kursy teoretyczne oraz praktyczne m.in. z podstaw elektroniki, wykorzystania platform Arduino w aplikacjach robotycznych, tworzenia gier komputerowych oraz obsługi i obróbki za pomocą plotera laserowego, CNC i drukarek 3D. Zajęcia prowadzone będą pod okiem doświadczonych wytwórców.
Moja przygoda z FabLab zaczęła się ponad rok temu od warsztatów ze spawania. Po nich przyszedł czas na kolejne zajęcia np. z kowalstwa. Dziś mogę powiedzieć, że dzięki FabLab mam drugi fach w ręku, jestem wytwórcą mebli i innych przedmiotów użytkowych – mówi Bartosz Ornaf, architekt, który pracował m.in. przy projekcie Dworca Łódź Fabryczna i stały uczestnik inicjatyw FabLabu Łódź. – Uruchomienie przez FabLab Akademii Prototypowania i Fabrykacji to fantastyczna inicjatywa. Wierzę, że każdy, kto ma w sobie ducha kreatora będzie zadowolony z uczestnictwa w programie.
Organizatorzy zapraszają do udziału w akademii osoby związane z obszarem szeroko pojętej działalności inżynieryjnej, technologicznej, konstruktorskiej, wzorniczej, robotyki, automatyki oraz projektowania przemysłowego, użytkowego i artystycznego. Zarówno uczniów, studentów jak i osoby czynne zawodowo. Rekrutacja ma charakter konkursowy. Każdy kandydat ma za zadanie zaprezentować swój autorski projekt rozwiązania związanego z energią – tematem przewodnim pierwszej edycji programu. A także przedstawić portfolio dotychczasowych osiągnięć projektowych lub konstruktorskich. Kandydaci mają czas do 13 lutego 2016 roku. Następnie jury konkursu wybierze 28 osób, które wezmą udział w programie. Finał i prezentacja projektów odbędą się w maju 2016 roku.

Więcej informacji o Akademii Prototypowania i Fabrykacji znajduje się na stronie Akademii: www.apif.fablablodz.org.


FabLab (ang. fabrication laboratory) – to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć FabLabów zrzesza kilkaset organizacji. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLabami i makerspace’ami.

Źródło: ABB
Authors

Related posts

Góra
English