MPK w Krakowie ma już wszystkie 36 „Krakowiaków”

PESA MPK Krakow_m

 

29 grudnia 2015 roku do zajezdni tramwajowej Podgórze wjechał ostatni, 36. „Krakowiak”. To oznacza, że MPK będzie mogło wykorzystać wszystkie unijne środki przyznane na zakup najdłuższych w Polsce tramwajów, wyprodukowanych przez fabrykę PESA Bydgoszcz. Zakup 36 tramwajów o wartości 291 240 000 zł netto może liczyć na 80 proc. dofinansowania.

Dostawy „Krakowiaków” rozpoczęły się 28 czerwca 2015 roku. To wtedy do zajezdni tramwajowej Podgórze dotarł pierwszy tramwaj. Każdy z dostarczanych wagonów na czas transportu musiał być dzielony na dwie części i podróżował na dwóch specjalnych naczepach samochodowych. Po przyjeździe do Krakowa tramwaje były łączone i przygotowywane do jazdy.

Przypomnijmy, że nowy niskopodłogowy tramwaj został przygotowany specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Ma klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zapłacimy monetami i kartą płatniczą. Tramwaj został także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach.

Nie tylko długość decyduje o tym, że jest to wyjątkowy i jedyny tego rodzaju tramwaj w Polsce. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne miejsce, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym mogą doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne.

W tramwaju specjalne miejsce zostało także przygotowane dla rowerzystów, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem. Wsiadając do nowego wagonu będą mieć do dyspozycji kilka poręczy, dzięki którym bezpiecznie i komfortowo przewiozą rower.

Warto przypomnieć, że „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

 

Źródło: MPK Kraków

Authors

Related posts

Góra
English