Do zakładu utylizacji ścieków w Selters, w zachodnich Niemczech codziennie spływają ścieki z dziewięciu okolicznych miejscowości, obsługując w sumie 11 500 osób. Władze lokalne wyposażyły nowoczesny zakład oczyszczania i uzdatniania ścieków w nowe pompy. Głównym celem inwestycji było ograniczenie czasu procesu konserwacji oraz skuteczniejsza eliminacja zalegających w ściekach fosforanów.
Eliminacja fosforanów
– Oczyszczone ścieki odprowadzane są do pobliskiego strumienia – Saynbach – wyjaśnia kierownik zakładu Achim Linder. – Ważnym etapem w procesie oczyszczania jest eliminacja fosforanów, które w większości pochodzą
z domowych detergentów i środków piorących.
Podczas gdy zawartość fosforanu w dopływie wody wynosi zwykle około 5-6 mg/l, stężenie po oczyszczeniu nie może przekraczać 1,6 mg/l. Aby utrzymać odpowiedni poziom, dodawana jest odmierzona ilość substancji wytrącającej osad (przed wejściem wody do zbiornika napowietrzania) gdy tylko stężenie fosforanów w ściekach osiąga 1,0 mg/l. – Następnie aby wyeliminować fosforany dodajemy chlorek żelaza – mówi inżynier zajmujący się procesem oczyszczania ścieków, Bernd Schenkelberg.
Pompy membranowe nie wytrzymują
Dodanie środka wytrącającego przekształca roztwór fosforanu w nierozpuszczalne związki fosforu, które mogą być następnie odizolowane. Wprowadzenie chlorku żelaza z dużego zbiornika odbywa się poprzez stacje dozujące, odmierzające i sterowane automatycznie za pomocą pomiaru fosforanowego. W zależności od zawartości fosforanu w wodzie dopływowej, dozowane jest między 60 a 250ml chlorku żelaza na minutę. Do niedawna, za dozowanie odpowiadały pompy membranowe, ale te okazały się niewystarczająco wytrzymałe.
– Chlorek żelaza atakował membrany pomp, co oznaczało, że musiały być wymieniane co trzy-cztery miesiące – wyjaśnia inżynier Schenkelberg. “Zajmowało to naszym technikom co najmniej godzinę, a przez wycieki chlorku żelaza, drugie tyle czasu zabierało przywrócenie do czystości stacji pomiarowej.” Z tego powodu zaproszono ekspertów automatyki z mieszczących się w Siershahn zakładów Jonas Schaltanlagenbau GmbH, aby wspomogli zespół w znalezieniu alternatywy dla pomp membranowych.
– Ze względu na podatność pomp membranowych musieliśmy rozpocząć poszukiwania alternatyw. Nasze badania szybko nakierowały nas na pompy perystaltyczne lidera rynku w tym segmencie, Watson-Marlow, który polecił pompy Qdos – mówi Benjamin Bullert, manager zarządzający w zakładach Jonas Schaltanlagenbau.
Maksimum skuteczności, minimum konserwacji
Podjęto decyzje o przetestowaniu pompy dozującej Qdos 30 Watson-Marlow w stacji pomiaru wytrącenia. – Prostota i skuteczność szybko przekonały nas o przydatności i funkcyjności tego systemu – mówi Schenkelberg. – Qdos cechuje się wysoką jakością dozowania i łatwością w obsłudze. Największa zaleta serii pomp Qdos firmy Watson-Marlow leży jednak w minimalnych wymaganiach konserwacji oraz wynikającej stąd redukcji czasu, podczas którego sprzęt nie pracuje. – Wcześniej, zawsze musieliśmy brać pod uwagę dodatkowe półtorej godziny przerwy na zmianę membrany pompy – mówi Schenkelberg. W przeciwieństwie do tego, głowice pomp Qdos podlegają wymianie jako kompletny element w kilku prostych krokach. – Zabieg taki trwa co najwyżej pięć minut.
Niezawodne działanie
Pracownicy zakładu Selters są bardzo zadowoleni z częstotliwości konserwacji przeprowadzanych na pompach Qdos. Zgłaszają, że w starych pompach membrana podlegała wymianie trzy, do czterech razy w roku, natomiast głowica ReNu w pompie Qdos firmy Watson-Marlow pracuje bez jakichkolwiek komplikacji przez cały rok.
Głowica nie tylko podlega wymianie w ciągu kilku minut, bez użycia narzędzi, lecz w porównaniu do wymiany membrany proces ten może zostać wykonany bez powodowania niechcianych wycieków. Bardzo łatwo można odwrócić kierunek przepływu w pompie, przez co transportowany środek chemiczny zostaje podany z powrotem do zbiornika. Redukuje to do minimum zagrożenie rozlania się transportowanej cieczy podczas wymiany głowicy pompy, co sprawia, że proces konserwacji jest znacznie prostszy i bezpieczniejszy.
Władze lokalne gminy Selters planują zakup większej ilości pomp Qdos firmy Watson-Marlow, zarówno do centralnej oczyszczalni ścieków w Selters, jak i innych zakładów oczyszczania znajdujących się pod ich jurysdykcją.
Innowacyjność i rozwój
Pompy dozujące Qdos wykorzystują innowacyjną technologię głowicy pompy ReNu firmy Watson-Marlow. Głowica ta może być usunięta i wymieniona w bardzo szybki i łatwy sposób, bez specjalnych narzędzi i wiedzy, co znacznie skraca czas procesu konserwacji.
Głowica może być dowolnie skonfigurowana, zgodnie z wymaganiami klienta – z prawej lub lewej strony korpusu pompy, co jest szczególnie ważne w warunkach ograniczających pole manewru. Dobre uszczelnienie oraz system odzyskiwania płynu pozwalają uniknąć wycieku i narażania operatora. Pompa jest sterowana za pomocą wyraźnego, intuicyjnego interfejsu użytkownika, wyświetlanego na 3,5″ wyświetlaczu LCD. Wszystkie systemy kontroli – klawiatura, wyświetlacz oraz terminale przyłączeniowe są proste w obsłudze.
Pompy Qdos, cechujące się innowacyjnością oraz wszechstronnością aplikacji, dostępne są w różnych gabarytach. Qdos 30 dostarcza płyny z wydajnością od 0,1 do 500 ml/min, natomiast większą wersję, Qdos 60do 1000 ml/min przy ciśnieniu do 7 barów. Obie pompy są dostosowane do wymagających aplikacji pomiarowych w dziedzinie przetwarzania i dezynfekcji wody, kontroli wartości pH i dozowania flokulantów, odczynników i chemikaliów.
Źródło: Watson-Marlow