Ochrzczony walczak

Jak podaje Spółka Energetyczna “Jastrzębie” w dniu 15 grudnia 2015 r. miał miejsce chrzest walczaka – serca kotła bloku fluidalnego budowanego na terenie EC „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

 

SEJ 5_m

Zdjęcie: Arkadiusz Kogut

W uroczystości udział wzięli Aleksander Wardas, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, członkowie zarządu i rady nadzorczej Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, przedstawiciele firmy Energoinstal – głównego wykonawcy budowy, jak również zaproszeni goście, m.in. senator Adam Gawęda, Klemens Ścierski, Władysław Zabłocki, wiceprezydent Jastrzębia Ryszard Rakoczy, prezes PEC Włodzimierz Hereźniak.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 w sali narad przy biurze zarządu. Gości przywitał Sylwester Żyła, prezes zarządu SEJ. Następnie zebrani obejrzeli prezentację dotyczącą strategicznej dla spółki inwestycji. Zbigniew Opałko, zastępca prezesa zarządu ds. rozwoju SEJ przedstawił założenia budowy bloku fluidalnego, jak i kluczowe etapy realizacji, które udało się do tej pory osiągnąć.
Najważniejszy moment uroczystości – chrzciny – odbyły się na konstrukcji kotła bloku fluidalnego na wysokości ponad 50 metrów. Walczaka poświęcił ksiądz proboszcz Korneliusz Nóżka z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej z Dubielca. Szampana rozbił wiceprezes Aleksander Wardas. Pozostali uczestnicy uroczystości, którzy z uwagi na bardzo ograniczoną ilość miejsca na konstrukcji kotła nie mogli bezpośrednio brać udział w tym wydarzeniu, obejrzeli moment chrztu poprzez transmisję wideo w sali konferencyjnej. Walczak będzie nosił imię PoSEJdon, którą wymyślił dla niego Rafał Tatarczyk, pracownik EC „Zofiówka”.
Walczak to urządzenie, w którym będzie się odbywać oddzielanie wody od pary, która następnie kierowana będzie na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła. Jego montaż, który miał miejsce 6 listopada 2015 r., to tradycyjny kamień milowy w budowie kotła. Zakończenie budowy bloku fluidalnego planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku.

 

Źródło: SEJ

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English