Chmura napędzi innowacje w 2016 roku

Leszek Hołda 4_m

Cloud computing, Big Data i IoT to technologie, które będą stały u podstaw cyfryzacji polskich przedsiębiorstw w 2016 roku – mówi Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Z badań IDC wynika, że do 2020 roku technologia cloud computing przyczyni się do wzrostu unijnego PKB o 1,1 proc. rocznie. W Polsce natomiast w 2016 roku rynek chmury osiągnie wartość 213 milionów dolarów, czyli wzrośnie o ok. 30 proc.

– Jestem przekonany, że najbliższe lata na polskim rynku będą należały właśnie do cloudu. I choć sama technologia nie jest nowością, to w dobie cyfrowej transformacji biznesu liczy się elastyczność i szybkość wdrażania zmian. Firmy muszą rozwijać się w kilku obszarach jednocześnie, z których każdy jest równie ważny. To natomiast wymaga dużej mocy obliczeniowej. Szansą na realizację tej strategii jest cloud – wyjaśnia Leszek Hołda.
Oprócz usług z chmury, w opinii prezesa Integrated Solutions przyszły rok przyniesie także wzrost zainteresowania zaawansowaną analityką. Według Cisco, w 2014 roku za pośrednictwem globalnych sieci mobilnych przesłano blisko 30 eksabajtów danych. Za pięć lat wartość ta ma przekroczyć 292 eksabajty.

– Szybkie tempo przyrostu danych tworzy nowe wyzwania przed działami IT, jak właściwie przechowywać, zabezpieczać i skutecznie wykorzystywać pozyskane informacje – dodaje Leszek Hołda.

Kolejne eksabajty danych to zasługa m.in. postępującej technologii Internetu Rzeczy (IoT). 40 proc. przedsiębiorstw zapytanych przez Gartner przyznało, że w ciągu trzech lat, IoT będzie miał znaczący wpływ na ich działalność. Przyniesie nowe źródła dochodów lub pozwoli na pozyskanie oszczędności.

– Coraz większy udział technologicznych innowacji w przedsiębiorstwach sprawi, że ewoluuje także rola dyrektorów IT. Część z nich wspierając proces wdrażania nowości przyjmie funkcję CDO (Chief Digital Oficer), łącząc kompetencje inżynierskie z wiedzą o potrzebach biznesu – stwierdza Leszek Hołda.

 

Źródło: Orange

Authors

Related posts

Góra
English