Ultrakondensatory Maxwell zasilają system stabilizacji napięcia (VSS) Continental przeznaczony dla niektórych modeli sedanów ATS i CTS produkowanych przez Cadillaca

Firma Maxwell Technologies ogłosiła, że system stabilizacji napięcia VSS Continental Automotive oparty o ultrakondensatory będzie stanowił standardowe wyposażenie w modelach ATS i CTS na 2016 r. produkowanych przez firmę Cadillac z wyłączeniem modeli ATS-V,CTS-V oraz CT6.

 

Maxwell 7236_AutomotivePortfolio_2015_m

 

General Motors jest pierwszym amerykańskim producentem OEM z branży samochodowej integrującym system stabilizacji napięcia Continental wykorzystujący ultrakondensatory, który jest częścią rozbudowanego rozwiązania start-stop obniżającego koszty paliwa, poprawiającego wydajność i redukującego emisję, co w konsekwencji przekłada się na ogólne bardzo dobre doświadczenie kierowcy i właściciela samochodu.
Systemy start-stop wyłączają silnik spalinowy, gdy kierowca zatrzymuje się i włączają płynnie silnik ponownie, gdy kierowca naciska pedał gazu – pozwala to obniżać emisję i poprawia ekonomię zużycia paliwa. Systemy start -stop wykorzystujące akumulatory z systemem stabilizacji napięcia opartym o ultrakondensatory zapewniają dużą ilość mocy konieczną do uruchomienia silnika, co redukuje wysokie prądy i powtarzanie cykli pracy, które mogłyby skrócić życie akumulatora. Elektroniczne sterowanie stabilizacją napięcia zapewnia gładki start, ogranicza wibracje silnika i dostarcza doskonałych wrażeń z jazdy.
Ultrakondensatory Maxwell wykorzystywane w konstrukcji systemu Continental VSS służą również jako dodatkowe źródło zasilania dla stabilizowania systemu elektrycznego pojazdu w trakcie okresów wysokiego zapotrzebowania na energię.
Producenci samochodów na całym świecie szukają nowych sposobów poprawy wydajności swoich samochodów oraz jednocześnie spełnienia wymagań klientów w zakresie efektywności zużycia paliwa – powiedział Jon Buckles, menedżer ds. programu pojazdów hybrydowych Continental Automotive Systems. – System stabilizacji napięcia Continental wykorzystuje ultrakondensatory Maxwell jako przystępną opcję dla producentów samochodów pozwalającą tworzyć bardziej pozytywne doświadczenia z jazdy dla swoich klientów.
– Osiągi i wydajność zawsze były ważne dla posiadaczy samochodów, a ultrakondensatory Maxwell pozwalają klientom uzyskać wymaganą przez nich efektywność paliwową bez ograniczania wydajności swoich samochodów – powiedziała dr Franz Fink, dyrektor generalny Maxwell Technologies.
W odróżnieniu od akumulatorów, które produkują i magazynują energię na zasadzie reakcji chemicznych, ultrakondensatory przechowują energię w polu elektrycznym. Ten elektrostatyczny mechanizm przechowywania energii pozwala ultrakondensatorom na ładowanie i wyładowanie w ułamku sekundy, sprawnie funkcjonowanie w szerokim zakresie temperatur ( -40 Co do +65 Co), niezawodne działanie w okresie miliona i więcej cykli ładowania/rozładowania oraz zapewnia odporność na wstrząsy i wibracje.

 

Źródło: Maxwell Technologies

Authors

Related posts

Góra
English