Energooszczędne rozwiązanie ABB dla KGHM Polska Miedź

ABB, wiodący na świecie producent technologii energetyki i automatyki, otrzymał zamówienie od KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi „Głogów”, na dostawę dwóch zespołów prostownikowych dużej mocy. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie, dostawę, uruchomienie oraz 5-letnią gwarancję i serwis urządzeń. Zabudowa i uruchomienia mają zakończyć się w przyszłym roku.

 

ABB highcurrentrectifier_m
KGHM Polska Miedź to czołowy producent miedzi i srebra rafinowanego na świecie. W Hucie Miedzi „Głogów” produkowana jest najwyższej jakości miedź katodowa, srebro, złoto i koncentrat platynowców. Zainstalowanie urządzeń ABB w Oczyszczalni Elektrolitu Wydziału w HM „Głogów II” pozwoli na usprawnienie procesu produkcyjnego, którego produktem finalnym jest miedź katodowa zawierająca 99,99 proc. miedzi.
Przerwy w produkcji przynoszą hucie znaczne straty finansowe, dlatego priorytetem dla klienta było uniknięcie przestojów nawet w razie awarii. Podstawowym kryterium przy doborze urządzeń stanowiła więc niezawodność.
– Aby poprawić niezawodność i ograniczyć prawdopodobieństwo przerw w produkcji spowodowanych ewentualnymi awariami prostownik został zaprojektowany modułowo. Każdy moduł prostownikowy pracuje niezależnie i w przypadku awarii jednego elementu, przekształtnik będzie dalej pracował z ograniczoną mocą, nie narażając klienta na straty finansowe – powiedział Piotr Kozubski, kierownik Działu Projektowania i Uruchomień w Lokalnej Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów ABB.
Sam proces oczyszczania elektrolitu jest bardzo energochłonny. Istotne było więc zminimalizowanie straty energii, co w dłuższej perspektywie przełoży się na znaczne oszczędności finansowe. Każdy zespół prostownikowy ABB składa się z transformatora olejowego, prostownika tyrystorowego i układu kompensacji mocy biernej. Energooszczędne urządzenia, które dostarczy ABB, są nietypowe. Większość elementów musiała być projektowana na indywidualne zamówienie tak, aby nie tylko zminimalizować straty energii, ale również zmieścić konstrukcję w budynku Oczyszczalni Elektrolitu.
– Przykładowo transformator podzielony został na trzy elementy umieszczone w jednej kadzi. W jego skład wchodzi transformator regulacyjny z przełącznikiem zaczepów i dwa transformatory prostownikowe. Dodatkowo transformator będzie wyposażony w dwa dławiki wyrównawcze. W przypadku prostownika korzystaliśmy z naszych doświadczeń i sprawdzonej konstrukcji opartej o moduły DCS produkcji ABB w Niemczech – tłumaczy Maciej Kordas, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Przekształcanie Mocy.
Obecnie realizowane zamówienie to dla ABB w Polsce kolejny kontrakt zawarty z koncernem KGHM na dostawę prostowników przemysłowych. Wcześniej ABB dostarczała m.in. system sterowania i 6 dużych zespołów prostownikowych wykorzystywanych do elektrorafinacji miedzi w Hucie Miedzi „Głogów II”.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English