Kolejna stacja ABB do ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce

ABB sprzedała już około 3500 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, przyczyniając się do rozwoju „e-mobilności” na całym świecie. W Europie sieci stacji oparte o rozwiązania ABB powstały m.in. w Danii, Estonii Holandii, Niemczech i Norwegii. Rozwiązania ABB są także instalowane w Polsce, gdzie właśnie uruchomiono kolejną stację ładowania pojazdów elektrycznych.

 

ABB Terra+DC+charging+station+53+C,+CJ,+CJG-508

Stacje do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Od lewej Terra 53C, Terra 53 CJ oraz Terra 53CJG

 

Punkty doładowań ABB w krajuNowa stacja szybkiego ładowania została zainstalowana przez BMW Group Polska przy ulicy Wołoskiej 22a w Warszawie, gdzie mieści się siedziba firmy. Terra 53, którą dostarczyła ABB, jest bezpłatna i można z niej korzystać przez 24 godziny na dobę.
Punkt dysponuje mocą 50 kW (jeśli chodzi o ładowanie prądem stałym) albo 22 kW (w przypadku prądu zmiennego) i jest dostępny dla wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych zgodnych ze standardem ładowania DC typu CCS oraz AC typu 2. Umożliwia ładowanie m.in. samochodów elektrycznych BMW i3 oraz hybrydowych BMW i8 czy BMW X5. Czas ładowania od 30 do 80 proc. pojemności baterii wynosi nawet 15 minut (w zależności od wielkości baterii).

To już kolejna stacja ładowania jaką ABB dostarczyła w Polsce. W 2013 roku firma zainstalowała szybkie stacje ładowania CHAdeMO: Terra SmartConnect w Krakowie oraz Terra 52 w Aleksandrowie Łódzkim. – Na całym świecie widać rosnące zainteresowanie rozwiązaniami do ładowania pojazdów elektrycznych. Natomiast w naszym kraju rynek bezemisyjnego transportu dopiero zaczyna się rozwijać. Mamy jednak nadzieję, że nowa stacja ładowania zainstalowana przez BMW Group Polska to tylko pierwszy krok w stronę popularyzacji pojazdów elektrycznych i zwrócenia uwagi na proekologiczny aspekt transportu – zaznacza Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.

Infrastruktura ABB do ładowania pojazdów elektrycznych na świecie
Do tej pory Grupa ABB sprzedała ok. 3500 stacji szybkiego ładowania na całym świecie.
Do Estonii, pierwszego kraju, w którym powstała ogólnokrajowa infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, firma dostarczyła 200 urządzeń tego typu, będąc odpowiedzialną za realizację całego projektu w formule „pod klucz”. ABB bierze także udział przy tworzeniu infrastruktury w obszarze „e-mobilności” w Holandii, gdzie dostarcza stacje do ładowania oraz wsparcie techniczne i serwisowe dla ponad 200 punktów w kraju. Z kolei w czerwcu tego roku w Norwegii zainstalowano setny punkt ładowania produkcji ABB.
ABB jest jednym z partnerów pomagających rozwijać infrastrukturę szybkiego ładowania w głównych korytarzach transportowych Unii Europejskiej (TEN-T) w Holandii, Niemczech, Danii i Szwecji (tzw. Projekt ELECTRIC). W ramach realizowanego projektu powstanie 155 stacji, dzięki którym będzie można podróżować pojazdem elektrycznym z północy na południe Europy korzystając ze stacji szybkiego ładowania.
ABB wspiera rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych również poza Europą. W 2014 roku podpisała umowę z producentem samochodów elektrycznych DENZA (konsorcjum firm: Daimler i BYD). Dostawy urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych dla chińskiego producenta realizowane są w ramach 6-letniej umowy. Na początku roku operator sieci elektroenergetycznych zainstalował w Chinach 50 punktów szybkiego doładowania ABB na trasie Pekin-Szanghaj.

 

Źródło: ABB

Authors

Related posts

Góra
English