Dział narzędziowy Audi wydrukował model Auto Union Typ C

Z pyłu w gotowe podzespoły: dział wytwarzania narzędzi Audi, przy pomocy drukarki 3D, wydrukował model historycznego, sportowego samochodu Auto Union Typ C z roku 1936. Równocześnie firma testuje możliwości zastosowania drukarek 3D do produkcji bardziej skomplikowanych, metalowych części. Rozwija też synergiczną współpracę z innymi narzędziowniami w koncernie Volkswagen.

 

With a 3D printer, Audi Toolmaking has produced a model of the historical Grand Prix sports car “Auto Union Typ C” from the year 1936 on a scale of 1:2. For this purpose, a selective-sintering laser melted layers of metallic powder with a grain size of 15 to 40 thousandths of a millimeter. The process therefore allows the production of components with complex geometries, which with conventional methods could either not be produced or only with great difficulties.
W narzędziowni Audi, ale też w analogicznych wydziałach całego koncernu Volkswagen, wdrażamy nowe techniki produkcji – mówi prof. dr Hubert Waltl, członek zarządu Audi AG ds. produkcji i szef pionu wytwarzania narzędzi w koncernie Volkswagen. – Wspólnie z kolegami z działu badań, wciąż badamy granice nowych procesów. Jednym z naszych celów jest zastosowanie drukarek tworzących części metalowe w produkcji seryjnej.
Do koncernu Volkswagen należy czternaście narzędziowni w dziewięciu krajach. Profesor dr Waltl kieruje i koordynuje ich ścisłą współpracę na polu badań i rozwoju. Prace koncentrują się przede wszystkim na procesie wdrożenia druku 3D w metalu oraz druku 3D metodą sand printing. W ramach działań badawczych, dział narzędziowy Audi wykorzystał metodę druku 3D do wykonania wszystkich metalowych części modelu samochodu Auto Union Typ C – tzw. „srebrnej strzały”, w skali 1:2.
By tego dokonać, należało uruchomić proces, w którym laser, metodą selektywnego stopu, wytapiał warstwami metalowy pył o ziarnistości od 15 do 40 tysięcznych milimetra. To miara odpowiadająca połowie grubości ludzkiego włosa. Dzięki temu, możliwa jest produkcja części o skomplikowanej geometrii, które nie mogą być wytworzone tradycyjnymi metodami lub ich wytworzenie pociągnęłoby za sobą ogromne trudności i nakłady. Dział narzędziowy Audi już teraz używa drukarki 3D do produkcji części z aluminium i ze stali. Metodą tą wydrukować można obiekty o dowolnych kształtach, w rozmiarach od 240 milimetrów długości krawędzi do 200 milimetrów wysokości. Drukowane komponenty mają większą gęstość materiałową niż części produkowane w procesie odlewania lub kształtowania na gorąco.
Dział wytwarzania narzędzi Audi uważany jest za pioniera w rozwoju nowych rozwiązań technicznych w koncernie Volkswagen. Jednym z wielu innowacyjnych wdrożeń czterech pierścieni jest inteligentne narzędzie, pomagające wyostrzać kontury w blasze karoserii. Lasery zainstalowane w tymże narzędziu mierzą położenie blachy, a aktywatory korygują kąty tłoczenia. 

 

Źródło: Audi

Authors

Related posts

Góra
English