Zainteresowanie mielecką SSE nie maleje

Agencja Rozwoju Przemysłu, zarządzający Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC wydała kolejne 8 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie.

 

Mielec pzl1_male

 

Wszystkie nowe inwestycje będą realizowane na obszarze dwóch województw: podkarpackiego i lubelskiego. Najwięcej inwestycji będzie realizowanych na terenie podstrefy Lublin. Aż trzy firmy zdecydowały się na realizację właśnie tu swoich projektów.

Grupa Kapitałowa Protektor jest jednym z większych w Europie producentów i dystrybutorów obuwia ochronnego, militarnego oraz specjalistycznego o wysokiej klasie bezpieczeństwa. Ich wysoka jakość została potwierdzona licznymi certyfikatami i patentami. W związku z realizacją inwestycji w SSE przedsiębiorca poniesie ponad 6,8 mln zł nakładów inwestycyjnych oraz zwiększy zatrudnienie o co najmniej 30 nowych pracowników.

Kolejną firmą, która zainwestuje w lubelskiej podstrefie to lider wśród producentów makaronów w Polsce. Polskie Zakłady Zbożowe Lubella zamierzają zainwestować co najmniej 87 mln zł w strefie w wybudowanie nowej hali produkcyjno-magazynowej i zainstalowanie nowoczesnej linii produkcyjnej. Dzięki tej inwestycji powstanie co najmniej 35 nowych miejsc pracy.

Z kolei MW Lublin planuje wdrożenie innowacyjnej technologii do produkcji felg, w tym nowego typu obręczy stalowych, felg wykonanych ze stali o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie i nowego typu kół stylowych z dużym otworem wietrzącym. Na tą inwestycję przedsiębiorca przeznaczy ponad 21 mln zł, co przełoży się na stworzenie warunków pracy dla 21 osób.

Pierwszego inwestora na swoim terenie doczekała się podstrefa Kraśnik. Cyclone Polska uruchomi produkcję szerokiego asortymentu części do samolotów. Odbiorcami tych produktów będą: Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Bombardier oraz firmy skupione w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego “Dolina Lotnicza”. W ramach projektu strefowego przedsiębiorca planuje zainwestować co najmniej 30 mln zł i zatrudnić 98 nowych pracowników.

Na niedawno włączonym terenie do mieleckiej strefy w lokalizacji Rzeszów-Dworzysko pierwsze zezwolenie na działalność w SSE odebrała firma OkOffice. Firma planuje realizację projektu polegającego na wybudowaniu hali produkcyjnej wraz z pomieszczeniami biurowymi oraz zakupie maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji artykułów biurowych i szkolnych.

W Mielcu nowym inwestorem jest YASA Motors Poland, która działa od 2011 roku i dotychczas prowadziła badania nad obróbką materiałów takich jak aluminium, tytan. W wyniku prowadzonych badań zostały opracowane prototypy elementów, które będą wykorzystywane w lotnictwie.

W związku z powyższym Spółka podjęła decyzję o realizacji nowej inwestycji na terenie SSE EURO-PARK MIELEC, która będzie polegać na budowie hali produkcyjnej, wyposażeniu jej w specjalistyczny park maszynowy niezbędny do uruchomienia produkcji części lotniczych. Dzięki tej inwestycji powstanie 18 miejsc pracy, której wartość szacowana jest na około 30 mln zł.

Kolejnych inwestycji w mieleckiej SSE podjęły się Cyfrowa Foto w podstrefie Trzebownisko oraz SPLAST w krośnieńskiej lokalizacji. Obie firmy prowadzą już działalność w strefie.

Na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego AEROPOLIS objętego Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC Cyfrowa Foto planuje rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa tj. fabryki obrazowania oraz zakup środków trwałych niezbędnych do produkcji fotoksiążek, produktów poligraficznych oraz fotoproduktów. Przedsiębiorca poniesie nakłady w wysokości 10 mln zł oraz zwiększy dotychczasowy poziom zatrudnienia o co najmniej 31 nowych pracowników.

Z kolei w podstrefie Krosno kolejne zezwolenie na działalność w SSE otrzymała firma SPLAST. Nowa inwestycja warta ponad 30 mln zł pozwoli stworzyć co najmniej 40 nowych miejsc pracy. Producent wyrobów z tworzyw sztucznych planuje zwiększyć moce produkcyjne poprzez rozbudowę hali produkcyjno-magazynowej i wdrożenie nowoczesnej linii produkcyjnej do wytwarzania detali dla klientów z branży motoryzacyjnej, elektronicznej, AGD, kosmetycznej, budowlanej oraz mebli.

Od początku tego roku ARP wydała już 26 zezwoleń na inwestycje na terenie mieleckiej strefy. Firmy, które otrzymały zezwolenia zadeklarowały poniesienie nakładów inwestycyjnych przekraczających 505 mln zł i utworzenie co najmniej 784 nowych miejsc pracy.

Rok 2015 jest szczególnym rokiem w historii SSE EURO-PARK MIELEC. Mija 20 lat od utworzenia pierwszej w Polsce specjalnej strefy ekonomicznej, która powstała w 1995 r. w czasie trudnego okresu transformacji polskiej gospodarki.

Obecnie mielecka SSE jest wiodącą strefą w Polsce pod względem tworzenia warunków dla nowych inwestycji. Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów wynoszą 7,2 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 26,6 tys. osób. Do tej pory wydano 324 zezwolenia na prowadzenie działalności na obszarze strefy.

Wśród największych pracodawców znajdują się takie firmy jak: Lear Corporation Poland II, Polskie Zakłady Lotnicze, KIRCHHOFF POLSKA, BURY, BORGWARNER  POLAND, MTU Aero Engines Polska, Firma Oponiarska DĘBICA, Zelmer Pro, BRW. Wiodące branże to: lotnictwo, motoryzacja, obróbka metali oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.

 

Źródło: SSE Euro-Park Mielec

Authors

Related posts

Góra
English