Wyższy stopień prac magazynowych dzięki pomostom jezdnym

pomost_jezdny_fot.2_krause_m

 

Dynamiczny rozwój różnych gałęzi przemysłu, rynku usług i handlu w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie całych przedsiębiorstw. Zachodzące zmiany w dużym stopniu dotyczą organizacji pracy w magazynie, którego rola w ostatnich latach uległa dużym przeobrażeniom. Z miejsca, które służyło jedynie przechowywaniu zapasów przekształciło się w ogromną, wielofunkcyjną jednostkę dystrybucyjną. I choć nowoczesne magazyny w dużym stopniu obsługiwane są automatycznie to praca ludzka wciąż odgrywa kluczową rolę. Jak w odpowiedni sposób zadbać zatem o pracowników magazynowych?

 

pomost_jezdny_fot.3_krause_m

 

Ryzyko i zagrożenia

Praca magazynierów obarczona jest dużym ryzykiem zawodowym. Do największych zagrożeń, wynikających z pracy na wysokości, należą upadki z drabin i pomostów, których konsekwencją są różnorakie urazy ciała. Do obowiązków pracowników magazynów należy także podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków, co może prowadzić bo przewlekłych bóli rąk, ramion czy pleców. Z uwagi na wewnętrzny ruch kołowy zagrożeniem mogą  być także poruszające się po terenie magazynu wózki widłowe lub podnośniki, które przez nieuwagę operatorów lub samych pieszych mogą doprowadzić do wypadku. Ale ryzyko prac magazynowych związane jest również z czynnikami fizycznymi oraz biologicznymi. Do najczęstszych należą niesprzyjające warunki pracy, m.in. zbyt niska temperatura powietrza, nadmierny hałas lub kontakt z toksycznymi substancjami przechowywanymi w magazynie. Z tych powodów pracodawca powinien w szczególny sposób zadbać o ochronę, bezpieczeństwo i komfort prowadzonych prac przez tę grupę zawodową.

 

pomost_jezdny_vario_typu_kompakt_stabilo_professional_fot.1_krause_mm

 

Rozwiązania i udogodnienia

Nie wszystkie czynniki zagrażające zdrowiu pracowników magazynowych da się wyeliminować dlatego działania prewencyjne powinny koncentrować się na tych, którym w stosunkowo prosty sposób można zaradzić. A jest tak niewątpliwie w przypadku zabezpieczenia prac na wysokości. Jak pokazują dane statystyczne GUS w 2014 r. doszło do ponad 6 tyś. wypadków w obszarze związanym z transportem i gospodarką magazynową. Ich główną przyczyną było nieprawidłowe zachowanie się pracownika, polegające przede wszystkim na niewłaściwym posługiwaniu się czynnikiem materialnym lub zły stan tegoż czynnika. Z uwagi na specyfikę pracy magazynowej łatwo wysnuć wniosek, że wielu wypadków można było uniknąć stosując odpowiednie urządzenia do pracy na wysokości. Jak wybrać te najwłaściwsze? – Decydując się na wyposażenie magazynu w drabiny i pomosty powinniśmy jasno określić zakres oraz wysokość prowadzonych nad poziomem podłoża prac. Do wyboru mamy pomosty jezdne STABILO z jedno- lub dwustronnym wejściem, które w zależności od wariantu gwarantują osiągnięcie wysokości od ok. 2,7 m do 3,9 m. Obie wersje wyposażone są w wygodny podest o wymiarach 600×700 mm wykonany z ryflowanego aluminium, który zabezpiecza użytkownika przed poślizgnięciem. Bezpieczeństwo zwiększają barierki ze zintegrowanymi listwami na wysokości kolan, które z dwóch lub trzech stron chronią magazyniera przed upadkiem. Z barierkami zespolono także poręcze, które zabezpieczają pracownika w trakcie wchodzenia i schodzenia z pomostu – tłumaczy Bogdan Harmaty, ekspert firmy KRAUSE specjalizującej się w dostarczaniu urządzeń do prac na wysokości.

 

pomost_jezdny_vario_typu_kompakt_stabilo_professional_fot.2_krause_mm

 

Organizując miejsce pracy nad poziomem podłoża w magazynie nie możemy zapominać także o komforcie wykonywanych zadań. – Jak wiadomo ustawianie lub sięganie po towar znajdujący się na wysokich półkach wymaga częstego przestawiania drabiny czy pomostu. Aby w znaczący sposób ułatwić pracownikom zmianę ustawienia urządzenia, pomosty STABILO zostały wyposażone w 4 samoblokujące się rolki. Dwie z nich pełnią także rolę hamulca gwarantując stabilność pomostu i bezpieczeństwo użytkowania – dodaje ekspert firmy KRAUSE.

 

pomost_jezdny_vario_typu_kompakt_stabilo_professional_fot.4_krause_mm

 

Magazyny, szczególnie te mniejszych rozmiarów stanowią nie lada wyzwanie dla konstruktorów drabin i pomostów. Niewielkie odległości między poszczególnymi regałami sprawiają, że nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia uda się zmieścić w przejściu. – Do takich prac rekomendujemy wybór pomostu jezdnego typu VARIO. Zróżnicowana szerokość stabilizatora oraz różne możliwości balastowania ciężarkami zapewniają osiąganie dużych wysokości przy małej powierzchni podstawy pomostu – osiągnięcie wysokości roboczej powyżej 4 m możliwe jest przy podstawie o szerokości zaledwie 820 mm – tłumaczy Bogdan Harmaty.

 

pomost_jezdny_fot._krause_m

 

Nawet najwyższej jakości sprzęt nie ustrzeże w pełni pracowników, jeśli ci nie będą stosować podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz używać środków ochrony własnej. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem nie tylko odpowiednie wyposażenie miejsca pracy, ale i należytego szkolenia pracowników w zakresie obsługi maszyn i urządzeń oraz właściwego uświadamiania im zagrożeń.

 

Źródło: Krause

Authors

Related posts

Góra
English