Gigantyczna suwnica bramowa już w Szczecinie

 

Transport wszystkich części 120-metrowej suwnicy dotarł do Nabrzeża Kaszubskiego 24 października, ok. godz. 11. Dwie godziny po zacumowaniu statku rozpoczął się ich rozładunek. Do czasu montażu składowane będą na placach przy malarni.

 

Bilfinger Mars Offshore 89_m

Zdjęcie: Bilfinger Mars Offshore, fot. Marek Czasnojć

 

Suwnica bramowa powstała w Holandii, w firmie specjalizującej się w produkcji dźwigów i suwnic bramowych realizowanej według indywidualnych zamówień. Z portu Vlissingen (Holandia) do Szczecina przetransportowana została statkiem Combi Dock III. Na Ostrów Brdowski przypłynęła w elementach – największe z nich ważą 80–340 ton, a ich całkowity ciężar wynosi ok. 1500 ton. Po zmontowaniu będzie wysoka na ok. 120 m, ze zdolnością udźwigu do 1400 ton (hak na wysokości 100 m).
Rozładunek poszczególnych części suwnicy rozpoczął się tego samego dnia po przypłynięciu, załogi rozładunkowe pracują 24 h na dobę, wykorzystując do tego m.in. dźwigi zamontowane na statku.
Suwnica bramowa wykorzystywana będzie w końcowych etapach produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych na Ostrowie Brdowskim. Jest niezbędna do pionizowania gotowych elementów i wprowadzania ich na barki, którymi fundamenty (na stojąco) będą transportowane do klienta. Od tej pory suwnica będzie najwyższym elementem architektonicznym naszego miasta, widocznym z wielu miejsc Szczecina.

 

Źródło: Bilfinger Mars Offshore

Authors

Related posts

Góra
English