Sukces polskich podmiotów sektora kosmicznego w programie GALILEO

Europe_s_Galileo_satnav_system_large_m

Zdjęcie: www.esa.int

 

Spośród 25 projektów związanych z rozwojem europejskiego systemu nawigacji satelitarnej GALILEO, jakie w najbliższym czasie sfinansuje Komisja Europejska, aż 5 zostanie zrealizowanych przez polskie podmioty (4 przedsiębiorstwa i 1 instytucję naukową).

W ten sposób Polska będzie miała znaczący wkład w rozwój europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który ma konkurować z technologiami z USA i Rosji.

To duży sukces polskich firm i instytucji naukowych. Z całej Europy do konkursu zgłoszono 105 pomysłów na rozwój i wykorzystanie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Odrzucono ponad trzy czwarte z nich. Aż jedna piąta wszystkich, które otrzymały dofinansowanie, będzie realizowana we współpracy z polskimi partnerami. Pod względem liczby udziałów w konsorcjach Polska ma 8. miejsce wśród 45 państw z całego świata – mówi Sebastian Serwiak, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020, instytucji która wspiera naukowców i firmy w staraniach o finansowanie z programów ramowych.

Polskie podmioty, które otrzymały granty to:

1) Astri Polska oferujące zdjęcia satelitarne i narzędzia do wizualizacji obiektów otrzyma grant w wysokości ok. 125 tys. euro na poprowadzenie szkoleń o systemie Galileo dla instytucji naukowych i przedsiębiorstw.

2) Elproma Elektronika otrzyma 325 tys. euro i weźmie udział w projekcie, którego celem jest wykorzystanie systemu Galileo do precyzyjnego pomiaru czasu.

3) Fundusz kapitałowy Black Pearls otrzyma ok. 188 tys. euro, dzięki czemu wesprze rozwój 10 polskich przedsiębiorstw pracujących nad rozwojem systemu europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo.

4) Blue Dot Solutions otrzyma ok. 31 tys. euro i będzie wspomagać projekt dotyczący wykorzystania tego systemu w lotnictwie cywilnym.

5) Instytut Geodezji i Kartografii otrzyma 128 tys euro  i przygotuje kompleksowe narzędzie usprawniające transport i logistykę w Europie.

 

Źródło: MG/www.kpk.gov.pl

Authors
Tagi
Góra
English