W Gryfinie rusza fabryka puszek PET firmy Invento

24 września w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) oficjalnie otwarto zakład produkcyjny firmy Invento. Poza rozdmuchem puszek PET fabryka będzie również oferowała usługę rozlewu na tej samej linii. Zakład jest jednym z najnowocześniejszych fabryk w Polsce i Europie.
invento1_m

Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Gryfińskiej Strefie Ekonomicznej i jest przystosowany do pracy w systemie 24/7. Na powierzchni 10 tys. m kw. znajduje się hala produkcyjno-magazynowa o łącznej powierzchni 3 tys. m kw. z pełną infrastrukturą pomocniczą. Stosowane w zakładzie jednostki paletowe umożliwiają korzystanie z transportu samochodowego oraz kontenerowego, a lokalizacja zakładu pozwala na korzystanie zarówno z bardzo dobrej infrastruktury drogowej, jak i z pobliskiego portu morskiego.
Zakład produkować będzie innowacyjne puszki typu PET, opatentowane w ponad 90 krajach na świecie. Ponadto jego wyposażenie pozwala także na produkcję napojów – w tym wód smakowych, soków, napojów energetycznych, witaminizowanych, nasyconych CO2 i wielu innych. Zainstalowane linie produkcyjne są w pełni zautomatyzowane, a proces wytwórczy jest sprzęgnięty z zaawansowanym systemem kontroli jakości.
W skład parku maszynowego wchodzą dwie wysokowydajne linie do produkcji puszek PET oraz dwie linie do produkcji napojów, zarówno w technologii zimnego jak i gorącego rozlewu. Produkcja napojów wsparta jest procesem pasteryzacji w technice przepływowej oraz z wykorzystaniem tunelu pasteryzacyjnego. Wytworzone produkty etykietowane są metodą obkurczania i naklejania. Maksymalne, roczne zdolności produkcyjne zakładu w zakresie rozdmuchu puszek to 160 mln szt. oraz ok. 100 mln sztuk napojów. 
Inwestycja w projekt tego zakładu pochłonęła dotychczas kwotę ok. 50 mln złotych. W perspektywie kolejnych lat planowana jest jego dalsza rozbudowa zakładu w szczególności kolejnych pomieszczeń produkcyjnych, magazynowych oraz budynku administracyjno-biurowego.

Invento products-hero-bg_m

Firma Invento stawia sobie za cel zachęcanie klientów do stosowania puszek z tworzywa sztucznego. W ciągu kilkunastu lat puszka PET miałaby zastąpić na rynku znane od lat rozwiązanie aluminiowe. Jak przekonują przedstawiciele firmy, przewagą materiału PET jest jego przezroczystość, dzięki czemu widoczna jest zawartość puszki, co budzi zaufanie potencjalnego klienta.
– Bardzo istotnym faktem jest, iż Invento PET CAN może zostać użyta zamiennie w działających na rynku liniach rozlewniczych dedykowanych dotychczas do rozlewu puszek aluminiowych – mówi Jacek Gnich, prezes zarządu Invento. – Stuprocentowym właścicielem oraz pomysłodawcą technologii jest polska spółka wraz z jej polskimi udziałowcami. Obecnie funkcjonujące linie czołowych światowych producentów mogą po krótkiej kalibracji zostać w ciągu ok. godziny przygotowane do rozlewu PET CAN.
Proces produkcji opakowania zaczyna się od etapu wytworzenia preformy, która powstaje w maszynie wtryskowej. Preforma jest rozdmuchiwana w dedykowanej do tego maszynie, o prędkości 10 tys. szt. na godzinę, a dzięki specjalnie zaprojektowanemu kołnierzowi może być zamknięta metodą podwójnego zawalcowania w standardowych zamykarkach do tej pory wykorzystywanych w zamykaniu puszek aluminiowych.
Ponadto do zalet przezroczystej puszki należy możliwość dopasowywania jej każdorazowo do indywidualnych potrzeb klienta (tj. etykieta, kształt, wielkość, kolor) oraz tłoczenia napisów – mówi Łukasz Kręski, CEO Grupy Invento. – To sprawia, że puszka PET ma personalizowany charakter i doskonale stanowi jedność z napojem, który będzie się w niej znajdować. Planujemy w pierwszej kolejności sprzedaż opakowań na rynku europejskim i amerykańskim, natomiast w dłuższej perspektywie zamierzamy dostarczać maszyny rozdmuchowe na rynek globalny. W tym modelu współpracy producent posiadający we własnym zakładzie na swojej linii naszą maszynę rozdmuchową ogranicza swoje koszty, decydując się jedynie na zakup preform od Invento.

Źródło: Invento

Authors

Related posts

Góra
English