Bezolejowe sprężone powietrze w procesach produkcyjnych przemysłu spożywczego

Produkcja zup błyskawicznych z makaronem oraz przypraw do dań japońskich wymaga bezkompromisowego podejścia do jakości sprężonego powietrza.

Jeden z zakładów produkcyjnych światowego wytwórcy zup błyskawicznych z makaronem oraz przypraw do dań japońskich zlokalizowany jest w Polsce, około 100 km od Warszawy.
Polski oddział firmy korzysta z bogatego międzynarodowego doświadczenia i tradycji założycieli, specjalizujących się w produkcji artykułów spożywczych i farmaceutycznych.
Firma, której główna siedziba znajduje się w Tokio, została założona ponad 100 lat temu. Zakład ten wyposażony jest w unikatową w skali światowej linię produkcyjną, opracowaną w Japonii. Proces produkcji odbywa się w oparciu o najwyższe standardy jakościowe i spełnia wymogi zgodnie z certyfikatami jakości ISO 9001:2008, ISO 22000:2010 oraz w oparciu o normy środowiska 14001:2004.

 

Atlas Copco AQ_30_VSD_FF_ac0047390_456

Instalacja sprężonego powietrza

Do zasilenia linii produkcyjnej sprężonym powietrzem wykorzystano najnowszą i najbardziej zaawansowana technologię opartą o urządzenia Atlas Copco. W skład nowo powstałej instalacji sprężonego powietrza wchodzą 3 bezolejowe sprężarki śrubowe z wtryskiem wody AQ37, osuszacz adsorpcyjny regenerowany na gorąco BD250+ oraz zbiornik sprężonego powietrza o pojemności 2000 litrów.
Sprężarki zaopatrują instalację pneumatyczną w sprężone powietrze najwyższej jakości, całkowicie pozbawione oleju, zgodne z klasą jakości ZERO, zgodną z normą ISO 8573-1 ed. 2010.
System jest w pełni zautomatyzowany. Sprężarki wyposażone zostały w system wentylacji kanałowej i czerpni powietrza, które w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu sprężarkowni wykorzystują układ regulowanych automatycznie przepustnic. Dodatkowo, każda z trzech czerpni powietrza jest wyposażona w matę filtracyjną zabezpieczającą dodatkowo pomieszczenie sprężarek przed niekorzystnym wpływem zapylenia. Zarówno instalacja sprężonego powietrza jak i odprowadzenia nadmiaru wody ze sprężarek oraz spustu kondensatu ze zbiornika są wykonane z rur ze stali nierdzewnej, co gwarantuje najwyższą jakość sprężonego powietrza oraz produktu końcowego.
Atlas Copco AQ_30_VSD_FF_ac0047398_456

Sprężone powietrze w procesie produkcji

Sprężone powietrze w procesie produkcji makaronu ma do wykonania kilka zadań. Jednym z nich jest zasilanie wszelkiego rodzaju urządzeń automatyki przemysłowej znajdujących się na linii produkcyjnej (pakowaczki, oklejarki, transport). Kolejna funkcja wiąże się bezpośrednio z procesem produkcji. Makaron w postaci długich nitek przed ułożeniem na dnie kubka musi być odpowiednio skręcony. Do tego procesu wykorzystywane jest właśnie sprężone powietrze. Specjalna dysza wydmuchuje niewielką ilość powietrza pod ciśnieniem, które formuje makaron w odpowiednią formę. Oprócz tego medium wytwarzane przez bezolejowe sprężarki śrubowe z wtryskiem wody serii AQ37 jest wykorzystywane, jako pneumatyczna uszczelka wału mieszalnika przypraw. Jest to specjalna komora, do której podawane są przyprawy w odpowiednich proporcjach i poddawane procesowi mieszaSprnia. Wał mieszadła jest uszczelniany właśnie za pomocą sprężonego powietrza.

 

Źródło: Atlas Copco

Authors

Related posts

Góra
English