Elemental Holding: porozumienie z Toyotsu Recycle Corporation

Elemental Holding_m

 

Elemental Holding – europejski lider w recyklingu metali nieżelaznych – podpisał porozumienie o współpracy z japońską firmą Toyotsu Recycle Corporation przewidujące wymianę know–how oraz współpracę w zakresie recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych (Spent Automotive Catalysts). Porozumienie zawarte na okres dwóch lat zakłada podpisanie umowy o współpracy, co umożliwi spółce dalszy rozwój, zwiększenie możliwości technologicznych oraz realizację przyjętej strategii opartej na budowie kompetencji w zaawansowanych technologiach odzysku, pozwalających na uzyskiwanie wysokich marż.

Toyotsu Recycle jest spółką zależną największego na świecie producenta samochodów osobowych – Toyota Tsusho Corporation. Japoński koncern jest pionierem w recyklingu motoryzacyjnych odpadów poużytkowych – w tym zarówno pojazdów, jaki ich podzespołów – zapewniając zamknięty obieg surowców, przeprowadzanie kompletnego procesu odzyskiwania metali i zastosowania ich w produkcji nowych katalizatorów.  Spółka posiada również rozbudowaną sieć punktów zbierania odpadów na terenie większości krajów Europy Środkowo – Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu.

– Podpisane porozumienie przewiduje wymianę know-how oraz współpracę w zakresie recyklingu SAC (zużytych katalizatorów samochodowych) przy użyciu wyspecjalizowanych instalacji do odzysku. Zapisy porozumienia znajdą zastosowanie m.in. w zakresie transportu i procesów logistycznych, linii samplingowych, obróbki metalurgicznej, testowania zużytych katalizatorów samochodowych oraz wyboru odpowiedniej lokalizacji dla instalacji SAC na rynku europejskim, bliskowschodnim i afrykańskim. Porozumienie zwiększy możliwości technologiczne Elemental Holding, podniesie jakość i efektywność procesu recyklingu oraz umożliwi zdobycie niezbędnej wiedzy i dostęp do innowacyjnych rozwiązań dostępnych na japońskim rynku. Jesteśmy przekonani, że współpraca z nowym, międzynarodowym partnerem znacząco wpłynie na zwiększenie skali działalności spółki, kontynuację przyjętej strategii rozwoju i umocnienie pozycji lidera w regionie – mówi Jarosław Michalik, Wiceprezes Zarządu Elemental Holding.

Grupa Elemental Holding osiągnęła w pierwszym półroczu 2015 roku przychody na poziomie 487,2 mln zł, co oznacza wzrost o 45% rok do roku. Wskaźnik EBIDTA zwiększył się o 44% – do 30,3 mln zł, zaś zysk netto wyniósł 22,7 mln zł (wzrost o 34%).

Elemental Holding przedstawi również zaktualizowaną strategię rozwoju opartą na powiększeniu możliwości technologicznych parku maszynowego spółek zarówno pod względem ilości przetwarzania, jak i jakości procesu recyklingu.

Ponadto 25 sierpnia 2015 Syntom – spółka z Grupy – podpisała list intencyjny w sprawie zakupu nie mniej niż 51 procent udziałów w jednej lub kilku wiodących w branży recyclingu zużytych katalizatorów samochodowych na terenie Polski. Realizację transakcji zaplanowano nie później niż do 31 października 2015. To element budowania kompetencji w zaawansowanych technologicznie segmentach rynku oraz strategii prowadzącej do uzyskania pozycji lidera w regionie – zarówno w segmencie układów drukowanych, jak i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

W 2015 roku Elemental Holding sfinalizował przejęcie dwóch spółek, umacniając tym samym kompetencje w obszarze recyklingu i poszerzając zakres działania w Europie i na świecie:

  • Słoweńskiej firmy Gorenje Surovina i niektórych spółek od niej zależnych (lipiec 2015). Była to jak dotychczas największa w historii transakcja zakupu słoweńskiej spółki przez polski kapitał. Surovina prowadzi działalność na obszarze Słowenii, Chorwacji, Serbii i Bośni i jest jednym z wiodących podmiotów na tych rynkach.
  • Tureckiej spółki Evciler Kimya Madencilik ve Degerli Metaller Sanayi Ticaret Ltd. Sti., działającej w sektorze metali szlachetnych nie tylko w Turcji, ale także w Europie, szczególnie w Niemczech, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji i krajach sąsiadujących (marzec 2015).

Elemental Holding to lider w Polsce i jeden z wiodących graczy w Europie w zakresie recyklingu i e-recyklingu. Łączny wolumen pozyskanych przez spółki Elemental Holding SA metali nieżelaznych i odpadów elektronicznych w 2014 roku przekroczył 120.000 ton – daje to grupie pozycje lidera w tym segmencie na rynku krajowym, będąc również liczącym się podmiotem na rynkach CEE.

 

Źródło: Elemental Holding

Authors

Related posts

Góra
English