Cubitron II – rewolucyjna technologia ziaren ściernych

Wyobraź sobie ziarno ścierne, które ostrzy się podczas ścierania. Takie, które zawsze zachowuje identyczny kształt, dając precyzyjnie określony wzór szlifowania. I nie traci przy tym wydajności. Tak działa Cubitron II – jedna z technologii wymyślona przez 3M, która udowadnia, że nauka nie musi być teorią, ale może także zyskać praktyczne zastosowanie w życiu.

Badania naukowe 3M realnie oddziałują na świat wokół nas, pomagając w codziennej pracy spawalników, szlifierzy i pracowników związanych z przemysłem szklarskim, stalowym, samochodowym, lotniczym, czy maszynowym. Powstała ponad pół wieku temu i udoskonalana do dzisiaj technologia ziaren ściernych Cubitron II jest potwierdzeniem tej tezy.

 

3M ziarno_scierne_cubitron_ii_m

 

Dlaczego? Już sama konstrukcja ziaren ściernych różni się od tradycyjnie stosowanego nasypu z ziarnem ceramicznym. To co wyróżnia ziarna Cubitronu II to ich unikalny trójkątny kształt, zachowujący się podczas szlifowania jak ostrze skrawające – tnie metal jednocześnie ostrząc się.

Oprócz unikalnego kształtu ziarna ściernego, naukowcy 3M znaleźli sposób na kierunkowe ustawianie ziaren za pomocą pola elektrostatycznego, co dodatkowo zwiększa wydajność i trwałość materiału. Dzięki właściwościom Cubitron II procesy cięcia i szlifowania są szybsze, wydajniejsze, dokładniejsze i przebiegają w niższej temperaturze. Cubitron II wytrzymuje do czterech razy dłużej w porównaniu do tradycyjnego nasypu z ziarnem ceramicznym.

Układ i wygląd ziaren nie mieści się w tradycyjnej klasyfikacji ziarnistości. Ziarna Cubitron™ II są większe, wydajniejsze, szybciej skrawające i trwalsze niż ziarna występujące w klasyfikacji FEPA.

W 3M uważamy, że nauka to tylko nauka – do czasu, gdy zaczyna zmieniać otaczający nas świat – rozwiązywać najtrudniejsze problemy i kształtować przyszłość. Tak właśnie jest z technologią ziaren ściernych Cubitron II. Główne korzyści dla użytkowników wynikające z używania tej technologii to przede wszystkim skrócenie czasu szlifowania nawet do 50%, zachowanie kształtu i jakości wykończenia szlifowanej powierzchni, zniwelowanie ryzyka przypaleń i niższe koszty eksploatacji – mówi Kamil Babski, inżynier serwisu technicznego w 3M Poland.

Ziarna ścierne Cubitron II znajdują swoje zastosowania w dyskach fibrowych do stali nierdzewnej i stali węglowej, pasach ściernych i dyskach Roloc umożliwiających szlifowanie różnych stopów metali. Wszystkie te narzędzia umożliwiają wykonanie znacznie większej ilości pracy w krótszym czasie.

Przypomnijmy, że technologia i produkty Cubitron II zostały wprowadzone na rynek na początku 2010 r.

A tu można obejrzeć szlifowanie za pomocą tarczy 982C z technologią Cubitron II.

 

Źródło: 3M

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English