AGH rozszerza współpracę z RAFAKO

Wprowadzenie nowych technologii w sektorze energetycznym to jeden z celów umowy podpisanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz firmę RAFAKO. Porozumienie zakłada prowadzenie wspólnych przedsięwzięć badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.
Rafako AGH_m

Zdjęcie: Rafako

Głównym beneficjentem porozumienia po stronie uczelni będzie Centrum Energetyki AGH. “Umowa koncentruje się wokół szeroko pojętych obszarów związanych z materiałami dla energetyki, m.in. pracami nad wdrożeniem stali austenitycznych i nadstopów niklu do zastosowań w kotłach o parametrach nadkrytycznych w celu zwiększenia ich sprawności cieplnej” – informuje w przesłanym komunikacie Akademia Górniczo-Hutnicza.

Nasza współpraca z RAFAKO ma długą historię, dlatego cieszymy się z formalnego zacieśniania tych więzi. AGH to czołowa uczelnia w regionie Europy Środkowej zarówno w dziedzinie energetyki, jak i inżynierii materiałowej. Prowadzenie wspólnych badań i wdrażanie ich wyników z taką firmą jak RAFAKO może mieć realny wpływ na przykład na sprawność urządzeń stosowanych w elektrowniach, dzięki czemu będą one mogły produkować energię bardziej efektywnie. To też znakomita okazja dla naszych naukowców i doktorantów, którzy wyniki swoich eksperymentów będą mogli przetestować w warunkach przemysłowych – ocenił prorektor ds. współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc.

Prezes zarządu i dyrektor generalna RAFAKO Agnieszka Wasilewska-Semail podkreśliła, że RAFAKO z AGH wiąże wiele wspólnie zrealizowanych projektów. – Tą umową chcemy podkreślić wagę tych kontaktów oraz znaczenie nowo powstałego Centrum Energetyki AGH, reprezentującego dla nas szeroko rozumianą polską naukę. Chcielibyśmy uczestniczyć w wiodących projektach z zakresu energetyki, które pozwolą nam nie tylko mieć wkład w rozwój nauki, ale także skutecznie konkurować na rynku, nie tylko krajowym. Bardzo byśmy chcieli, aby Centrum Energetyki AGH stanowiło miejsce wspólne dla polskiej nauki i przemysłu, by dzięki niemu móc skuteczniej pozyskiwać środki na przedsięwzięcia, które wzbogacą kompetencyjnie polskie firmy energetyczne czy też inne, pracujące w ich otoczeniu – powiedziała prezes zarządu i dyrektor generalna RAFAKO S.A. Agnieszka Wasilewska-Semail.

Porozumienie podpisano w trakcie międzynarodowego sympozjum „Własność przemysłowa w innowacyjnej gospodarce”. Ze strony firmy RAFAKO S.A. umowę podpisali prezes zarządu – Agnieszka Wasilewska-Semail i wiceprezes Krzysztof Burek. AGH reprezentowali prorektor ds. współpracy – prof. Tomasz Szmuc oraz dyrektor Centrum Energetyki AGH – prof. Wojciech Nowak.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English