Badanie Zebra Technologies: sektor produkcyjny a Internet Rzeczy

Firma Zebra Technologies, dostawca produktów i usług zapewniających firmom i organizacjom kluczowe informacje, udostępniła wyniki ankiety, z których wynika, że większość firm produkcyjnych (97 proc.) uważa Internet Rzeczy (IoT) za jedną z najbardziej znaczących innowacji technologicznych w ich branży. Wielu spośród respondentów oczekuje, że technologia IoT zapewni bieżące i przydatne dane o lokalizacji i stanie produktów, co z kolei usprawni łańcuchy dostaw, pozwoli zminimalizować ryzyko i zredukować straty oraz umożliwi optymalizację kosztów i procedur. Ankietowani liczą, że to z kolei pomoże im w usprawnieniu działalności biznesowej i lepszym wykorzystaniu zasobów, jak również poprawi standard obsługi klienta.

 

Zebra_m

 

Najważniejsze wnioski:

  • 83 proc. ankietowanych producentów albo dokonało już pewnych implementacji IoT, albo planuje to zrobić w przeciągu roku.
  • Sieci Wi-Fi, systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS), sensory bezpieczeństwa, kody kreskowe, system GPS oraz komputery mobilne były wymieniane jako najważniejsze technologie umożliwiające stosowanie rozwiązań IoT.
  • Mniej niż 5 proc. respondentów uważa, że branża produkcyjna nie jest przygotowana na dokonanie zmian wymaganych do wdrożenia rozwiązań IoT.
  • Połowa z ankietowanych producentów przytaczała kwestie kosztowe jako największą barierę powstrzymującą ich przed wdrożeniem rozwiązań IoT. Natomiast 46 proc. z nich wskazywało jako przeszkody kwestie ochrony prywatności i zabezpieczenia danych, a także problemy z integracją.
  • W listopadzie 2014 roku, Zebra przedstawiła wyniki globalnego badania przeprowadzonego na jej zlecenie przez firmę Forrester Consulting dotyczącego adaptacji koncepcji IoT wśród przedsiębiorstw z różnych branż. Przebadane zostały osoby decyzyjne w obszarze IT oraz biznesowym z blisko 600 światowych firm.

 

Jim Hilton, dyrektor działu Global Manufacturing Principal w firmie Zebra Technologies: – Działania w procesie produkcyjnym są obecnie bardziej wydajnie niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ instalacja inteligentnych maszyn oraz sensorów w połączonych halach fabrycznych poskutkowała zmniejszeniem czasu przestoju maszyn, lepszym wykorzystaniem zasobów oraz skróceniem czasu potrzebnego na dostarczenie produktu na rynek. Wyniki naszego badania potwierdzają, że realizacja koncepcji „Industry 4.0” jest coraz bliższa. Wciąż jednak można prowadzić więcej działań w zakresie edukacji rynku – po to, aby zwiększyć przyswajanie IoT w branży produkcyjnej.

 

Źródło: Zebra Technologies

Authors

Related posts

Góra
English