Fluke wprowadza na rynek zewnętrzny czujnik wibracji do mierników 805 i 805 FC

Fluke 805ES external vibration sensor_M

Fluke wprowadza na rynek czujnik zwiększający możliwości pomiarowe wibrometrów Fluke 805 i 805 FC – zewnętrzny czujnik wibracji Fluke 805ES. Umożliwia on wykonywanie pomiarów w ciasnych lub niedostępnych miejscach.

Zewnętrzny czujnik wibracji Fluke 805ES jest idealny w sytuacjach, w których użycie wbudowanego czujnika w wibrometrze Fluke 805 FC (lub 805) jest utrudnione, niepraktyczne lub czasem wręcz niemożliwe. Sensor 805ES umożliwia wykonywanie pomiarów w ciasnych i trudnodostępnych miejscach, np. za osłonami czy obudowami maszyn oraz w miejscach znajdujących się poza zasięgiem, w których trudno jest w odpowiedni sposób docisnąć ręcznie Fluke 805 FC (805).

 

Główne cechy czujnika Fluke 805ES:

 • niska, kątowa obudowa czujnika ułatwia dostęp do ciasnych miejsc,
 • wytrzymały przewód spiralny minimalizuje wpływ zwisania, a jednocześnie rozciąga się w razie potrzeby na długość do ponad 2 metrów,
 • mocne magnetyczne mocowanie w kształcie litery U zapewnia stabilne połączenie z płaskimi lub zakrzywionymi powierzchniami,
 • wytrzymałe, uszczelnione złącze kablowe z zaciskiem odciążającym zmniejsza zużycie przewodu,
 • zdejmowany magnes umożliwia bezpośrednie przymocowanie czujnika do podkładki montażowej czujnika lub otworu gwintowanego znajdującego się w urządzeniu,
 • Ccujnik jest podłączany bezpośrednio do złącza SMB wibrometru Fluke 805FC/805, znajdującego się w dolnej części miernika.


Fluke 805 FC

Fluke 805FC_601x1024px_E_NR-19326Wprowadzony na rynek wiosną br. wibrometr Fluke  805FC z funkcją Fluke Connect to przyrząd diagnostyczny służący do wykrywania problemów z wibracjami; wyznacza przy tym całkiem nowe standardy w obszarze analizy drgań. Pozwala utrzymać kontakt z całym zespołem i zapewnia bardzo dokładne pomiary stanów łożysk, drgań całkowitych oraz temperatury w podczerwieni. Przyrząd ocenia poziom istotności problemu w 4-stopniowej skali i umożliwia kopiowanie danych do komputera w celu późniejszej analizy trendów. Fluke 805 FC mierzy poziom drgań całkowitych w zakresie niskich częstotliwości i wykrywa awarie łożysk w zakresie wysokich częstotliwości. Dostępna w aplikacji Fluke Connect funkcja historii EquipmentLog pozwala redukować czas trwania przestojów oraz koszty z nimi związane.

Wibrometr Fluke 805FC doskonale nadaje się do monitorowania następujących kategorii maszyn:

 • chłodziarki (zespoły chłodnicze),
 • wentylatory,
 • sterowniki chłodni kominowych,
 • pompy odśrodkowe,
 • pompy wyporowe,
 • sprężarki powietrza,
 • dmuchawy,
 • narzędzia maszynowe (silniki, skrzynie biegów, osie napędowe, itp.),
 • obrabiarki.

 

Pomiary drgań chronią przed kosztownymi awariami

Drgania mogą być pierwszym symptomem występowania usterek w maszynach. Pojawiają się i jako pierwsze wskazują na potencjalny problem, zanim jeszcze można zaobserwować inne oznaki nieprawidłowości – wysoką temperaturę, wyższy pobór prądu czy zanieczyszczenia w smarze. Mogą wskazywać na wewnętrzne usterki, takie jak: uszkodzenie łożyska, złe wyważenie, przemieszczenie oraz luzy, które skracają żywotność urządzeń. Dzięki regularnym pomiarom można zdiagnozować nieprawidłowości i przeprowadzić działania naprawcze jeszcze zanim dojdzie do poważnego pogorszenia stanu urządzenia i awarii.

Regularne pomiary poziomu drgań gwarantują:

Przewidywalność: wczesne ostrzeganie o nadchodzących awariach maszyn daje technikom czas na zaplanowanie niezbędnej naprawy i zamówienie części.

Bezpieczeństwo: informacje o stanie maszyn pozwalają operatorom wstrzymywać prace “podejrzanego” urządzenia przed wystąpieniem niebezpieczeństwa.

Zysk: w dobrze utrzymywanych maszynach występuje mniej awarii, co zapobiega przerwom w produkcji obniżającym zyski. Eksploatowanie maszyn aż do samej awarii często skutkuje kosztownymi naprawami, zbędnymi nadgodzinami i koniecznością zakupu dodatkowych części.

 

www.fluke.pl

Authors

Related posts

Góra
English