Plastikowa poduszka powietrzna w Fordzie Mustangu

Nowy Ford Mustang jest pierwszym autem na rynku wyposażonym w nowy rodzaj poduszki chroniącej kolana, którą zintegrowano z drzwiczkami schowka przed pasażerem, zamiast z deską rozdzielczą, dzięki czemu pasażer ma więcej miejsca na nogi. W nowym rozwiązaniu opracowanym przez Forda tradycyjna poduszka materiałowa ustąpiła miejsca innowacyjnej konstrukcji z tworzywa sztucznego, którą umieszczono pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną strukturą drzwiczek schowka.

 

Ford poduszka_m


Nowa poduszka ma zaledwie 46 cm długości, 28 cm szerokości i jest o 65 proc. lżejsza od standardowej poduszki chroniącej kolana, przy czym zapewnia porównywalny poziom ochrony. W przypadku zderzenia, niewielki generator gazu umieszczony wewnątrz poduszki napełnia ją w zaledwie 20 msek., wypychając pokrywę drzwiczek schowka na zewnątrz, aby zapewnić ochronę nóg pasażera. Niższa masa własna systemu pozwala też zmniejszyć zużycie paliwa, a innowacyjna konstrukcja nowego systemu obejmuje obecnie 23 patenty.

Oto nowy sposób postrzegania poduszek powietrznych. Powróciliśmy do deski kreślarskiej i w rok stworzyliśmy setki projektów, aby wyłonić ten jeden – powiedział Sean West, manager Forda ds. systemów bezpieczeństwa. – Opłaciło się. Dzięki nowemu systemowi połączyliśmy funkcje dwóch odrębnych elementów w jednej konstrukcji, ograniczając masę własną i liczbę komponentów. W ten sposób przesunęliśmy deskę rozdzielczą do przodu, udostępniając pasażerowi więcej przestrzeni.
Nasza poduszka powietrzna montowana w schowku daje nowe możliwości wykorzystania systemów wykonanych z tworzywa sztucznego. To dopiero początek drogi do stworzenia nowych rozwiązań – dodał West.
Nowy Ford Mustang jest standardowo wyposażony łącznie w osiem poduszek powietrznych. Model otrzymał najwyższą notę w testach bezpieczeństwa przeprowadzonych w Ameryce Północnej. Ten legendarny, amerykański samochód jest oferowany w Europie w wersji fastback i convertible po raz pierwszy od 50 lat.

 

Źródło: Ford

 

Obejrzyj także film na ten temat w dziale Wideo

Authors

Related posts

Góra
English