W weekend Festiwal Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku

Najcenniejsze zabytki techniki m.in. wciąż działający stuletni młyn, stara kopalnia oraz najstarsze parowozy to tylko wybrane punkty programu Festiwalu Zabytków Techniki, który w sobotę rozpocznie się w kilku miejscach na Dolnym Śląsku.

Jak powiedział PAP Maciej M. Mądry z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie), które jest współorganizatorem imprezy, większość obiektów na szlaku zabytków techniki jest niedostępna na co dzień.

Dodał, że 15–16 sierpnia w ramach festiwalu będzie można zwiedzić m.in. dwie kopalnie – Starą Kopalnię w Wałbrzychu i Kopalnię w Nowej Rudzie; dwie parowozownie – w Jaworzynie Śląskiej i Dzierżoniowie, unikatowy młyn w Siedlimowicach i kamieniołom w Strzegomiu.

 

Młyn

Zdjęcie z serwisu http://dsw.doba.pl

 

Ten młyn to wciąż działająca prywatna firma, która tylko na weekendy zamienia się w muzeum. Urządzenia młynarskie pochodzą tam z lat 30. ubiegłego wieku, a budynek jest XIX-wieczny. Technologie młynarskie pozostały bez zmian – powiedział Mądry.

Zaznaczył, że dla widzów i uczestników festiwalu przewidziano specjalny transport kolejowy. W sobotę po inauguracji festiwalu w Jaworzynie Śląskiej ciągnięty przez parowóz zabytkowy pociąg zawiezie wszystkich do Wałbrzycha, gdzie zaplanowano zwiedzanie dawnej kopalni „Thorez”, którą przemianowano obecnie na Starą Kopalnię.

– Miłośnicy starej techniki mają to szczęście, że tej kopalni przez wiele lat nie modernizowano i obecnie można tam obejrzeć urządzenia wydobywcze nawet sprzed dwustu lat – dodał Mądry.

Tegoroczna edycja festiwalu, który odbywa się od 2013 r., po raz pierwszy łączy kilka obiektów na Dolnym Śląsku. Współorganizują imprezę następujące placówki: Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Młyn Siedlimowice, Podziemna Trasa Turystyczna – Kopalnia Węgla Nowa Ruda, Granit Strzegom S.A., Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej wraz z filią w Dzierżoniowie oraz Urząd Miasta w Świdnicy.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl

Authors
Tagi
Góra
English