KOGENERACJA uruchomiła we Wrocławiu nowoczesną instalację oczyszczania spalin

RAFAKO_IMOS Wrocław (3)_m

Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze. 30 lipca, na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do KOGENERACJI z Grupy EDF w Polsce wspólnie z RAFAKO, została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.

– Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem – mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.

– Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków – dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny KOGENERACJI.

Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. – Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy. Ale dzięki projektantom i determinacji całego zespołu zrobiliśmy to! – mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy IMOS WROCŁAW w RAFAKO i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.

Newralgicznym momentem był montaż kolektora spalin. – Kolektor ma sześć metrów średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne, a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku – wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO.

To zdecydowanie najlepsza budowa pod względem terminowym, organizacyjnym, zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Uważam, że zorganizowana była bardzo dobrzezapewnia Bogdan Brzoza, kierownik budowy IMOS WROCŁAW, który przyznaje, że ta instalacja była najciekawszym doświadczeniem zawodowym w jego wieloletniej karierze.

RAFAKO_IMOS Wrocław (4)_mTerminowe uruchomienie instalacji możliwe było dzięki dobrej współpracy inwestora, generalnego wykonawcy i firm podwykonawczych. Za wzorową współpracę podczas tej inwestycji RAFAKO S.A, dziękował Wojciech Heydel, prezes zarządu KOGENERACJA. Bardzo wysoko standard pracy z RAFAKO ocenia też Marek Salmonowicz dyrektor techniczny KOGENERACJI.

KOGENERACJA jest inwestorem wymagającym i znającym technologie. Traktowaliśmy się po partnersku – mówi Damian Klinos. – Współpraca była nienaganna – potwierdza Bogdan Brzoza.

Współpracę z RAFAKO chwali sobie także Marta Łuczak z podwykonawczej firmy Bart. – Kierownictwo firmy bardzo konkretne, rzetelne, fajni współpracownicy. Jeżeli chodzi o nadzór i wsparcie – same plusy.

W czasie budowy nie było większych niespodzianek, ani dłuższych przestojów. Nie doszło też do żadnego wypadku przy pracy. – Nie było sytuacji trudnych, być może dzięki temu, że braliśmy udział w konkursie „Buduj Bezpiecznie” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim. Ludzie są wyczuleni, żeby zachowywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, tak aby jeden drugiemu nie zrobił krzywdy, nawet niechcący. Dzięki temu nie mieliśmy żadnego wypadku – mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy.

Przy budowie instalacji we Wrocławiu z RAFAKO współpracowało 60 firm podwykonawczych. Średnio na terenie budowy pracowało 200 osób, w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób.

RAFAKO i KOGENERACJA mają powody do świętowania, ale to jeszcze nie koniec. – Następne czynności, które będziemy wykonywać w ramach prac rozruchowych to wszelkiego rodzaju regulacja układów i sprawdzenie poprawności ich działania. To potrwa około 30 dni. Następnie, po pomyślnym zakończeniu wszystkich prób przystąpimy do ruchu odbiorowego – tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW W RAFAKO.

Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów zabudowanych w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm³ na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm³ na godzinę.

Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak trzech wcześniejszych instalacji realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA składa się z czterech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie i EC Muchobór. Głównym akcjonariuszem jest Grupa EDF.

Budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin we wrocławskiej elektrociepłowni jest jedną z czterech takich inwestycji, po Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizowanych przez EDF Polska, których wykonawcą jest RAFAKO w konsorcjum z PBG. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 r., wynosi 947 mln złotych brutto.

 

Źródło: RAFAKO

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English