Polska znów przegrała – Jaguar na Słowacji

Jaguar XE_launch_017_m

 

Jak informuje FT, brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover planuje wybudować nową fabrykę pojazdów na Słowacji. Będzie to pierwsza fabryka firmy poza granicami Wielkiej Brytanii.
JLR zainwestuje w regionie 1 mld funtów w nowym zakładzie, który będzie produkował 300 tys. samochodów rocznie, FT Henry Foy raporty.
Producent samochodów, należący do indyjskiej firmy Tata Motors, podpisał list intencyjny ze słowackim rządem o budowie fabryki w zachodnim mieście Nitra, które pokonało konkurencyjne oferty z Polski, Węgier i Meksyku.
Decyzja o lokalizacji nowej fabryki związana jest z z agresywną strategią wzrostu, obniżeniem kosztów i konkurencją dla niemieckich marek. Jest to także związane z obawami przed potencjalnym brytyjskim wyjściem z Unii Europejskiej.
Pierwsze samochody z nowej fabryki mają wyjechać w 2018 r. Będą to nowe modele z karoserią aluminiową.
Europa Środkowa stała się ważnym ośrodkiem produkcji dla producentów samochodów takich jak Volkswagen, General Motors, Toyota i Hyundai, które utworzyły zakłady tam, gdzie spodziewano się obniżenia kosztów produkcji przy zachowaniu standardów UE w zakresie dostępu do rynku i jakości.

 

Źródło: FT

Authors

Related posts

Góra
English