Pierwsza wodorowa stacja paliwowa z dwiema technologiami tankowania w Monachium

BMW Total_m

 

Pierwsza wodorowa stacja paliwowa z dwiema technologiami tankowania to najnowsze działania BMW Group we współpracy z TOTAL przyspieszą rozwój pojazdów zasilanych przez ogniwa paliwowe.

Teraz można pokonać trasę z południowych Niemiec, aż do jeziora Garda we Włoszech dzięki zasileniu samochodu wodorowym ogniwem paliwowym. Otwarcie stacji tankowania wodoru w Monachium na Detmoldstraße dopełnia Południowy Klaster europejskiego projektu HyFIVE, obejmujący Stuttgart, Monachium, Innsbruck i Bolzano. – Ta nowa forma mobilności oparta na wodorze oferuje prywatnym i komercyjnym użytkownikom bezemisyjną, elektryczną mobilność długodystansową bez uszczerbku dla komfortu, przestrzeni czy czasu tankowania – podsumował zalety wodoru Matthias Klietz, szef Działu Badań nad Układami Napędowymi w BMW Group.

Stacja paliwowa TOTAL multi-energy na Detmoldstraße jest niezwykle istotnym kamieniem milowym – to pierwsza publiczna stacja paliwowa, gdzie z dwóch dystrybutorów można tankować wodór w dwóch różnych technologiach napełniania:

– w standardowej przemysłowej technologii 700 barów CGH2, już użytkowanej technologii tankowania dla ogniw paliwowych wodorowych;

– w technologii krio-sprężonego przechowywania wodoru (CCH2) – technologii opracowanej przez BMW Group, w której gazowy wodór jest przechowywany w ultraniskiej temperaturze na pokładzie pojazdu pod ciśnieniem do 350 barów. Ta technologia jest obecnie w fazie zaawansowanego rozwoju i do ogólnego użytku wejdzie dopiero w dalszej perspektywie. Zbiorniki CCH2 pozwalają na przechowywanie do 50% wodoru więcej niż zbiorniki 700-barowe, co oznacza potencjalny zasięg na jednym tankowaniu większy niż 500 km.

 

Total Monachium_m

 

Aby móc badać i dalej rozwijać obie technologie, oba typy zbiorników i ich integrację w pojazdach, BMW Group potrzebuje publicznej dostępności obu systemów w rzeczywistym świecie, a nie tylko w laboratorium. Kiedy testy laboratoryjne są uzupełniane przez badania na bazie publicznych stacji paliwowych, możliwa jest realizacja o wiele bardziej skomplikowanych i bardziej wymagających scenariuszy.

Pojazdy zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi to:

– szybkie i wygodne tankowanie w czasie poniżej 5 minut – czyli mniej więcej identycznym jak dla tankowania zwykłego paliwa (benzyny lub oleju napędowego);

– duże zasięgi (ponad 500 km) na jednym tankowaniu dzięki wysokiej gęstości energetycznej wodoru;

– w pełni elektryczne, bezemisyjne podróżowanie.

Ponieważ elektryczne pojazdy zasilane przez ogniwa paliwowe doskonale nadają się do długodystansowych wyjazdów, są idealnym dopełnieniem palety modelowej BMW i oraz przyszłych modeli produkcyjnych serii plug-in hybrid BMW, opartych na sprawdzonej technologii eDrive. Ogniwo paliwowe przekształca gazowy wodór ze zbiornika samochodu na elektryczność i wodę. Ponieważ wysokonapięciowy akumulator jest tylko buforem, można stosować mniejsze i lżejsze akumulatory niż w przypadku samochodów elektrycznych akumulatorowych.

W dłuższej perspektywie wodorowe ogniwo paliwowe stanie się integralną częścią programu BMW EfficientDynamics, zwiększając dywersyfikację portfolio systemów napędowych BMW Group. Można będzie o wiele elastyczniej dostosować się do wymogów klienta oraz wymagań prawa na międzynarodowych rynkach motoryzacyjnych.

Jednakże podstawowym warunkiem wdrożenia technologii ogniw paliwowych jest stworzenie infrastruktury stacji paliwowych tankowania wodoru. Na ważnych początkowych rynkach, jak Japonia, USA i Europa (szczególnie Niemcy, Wielka Brytania i Skandynawia) można realistycznie założyć, że do 2020 r. powstanie wstępna infrastruktura tankowania wodoru. Istotnym elementem przemyśleń na ten temat jest kwestia ponadnarodowej infrastruktury.

 

Eroeffnung der Tankstelle Jaffestrasse von Total in Berlin am 29.09.2014

Stacja paliw z możliwością tankowania wodoru otwarta w Berlinie przy terenie Targów Berlińskich we wrześniu 2014 r.

 

Dlatego BMW Group aktywnie uczestniczy w inicjatywach wspierających planowanie i tworzenie infrastruktury wodorowej, jak inicjatywy H2 Mobility czy CEP w Niemczech, jest też aktywnym członkiem programu Fuel Cell Hydrogen Joint Undertaking w ramach Unii Europejskiej. Także od strony tworzenia technologii współpraca z silnymi partnerami oznacza przyspieszenie pracy – stąd intensywna współpraca BMW Group z TOTAL Germany oraz Linde Group na polu procesów tankowania.

W dłuższej perspektywie planowane jest sięgnięcie po technologię power-to-gas jako sposób na magazynowanie nadmiarowej energii elektrycznej na drodze wykorzystywania jej do produkcji wodoru, co oznaczałoby efektywną kosztowo metodę dostarczania ekologicznie wytwarzanego wodoru dla pojazdów z ogniwami paliwowymi.

 

Źródło: BMW

Authors

Related posts

Góra
English