Rolls-Royce i Hispano-Suiza tworzą Aero Gearbox International oraz zamierzają wybudować zakład produkcyjny w Polsce

 

Rolls-Royce i Hispano-Suiza (Safran) tworzą firmę joint venture Aero Gearbox International i ogłaszają plany budowy nowego zakładu produkcyjnego w Polsce. Współpraca datuje się od podpisania ostatecznej umowy w dniu 24 października 2014 roku, mającej na celu powołanie firmy zajmującej się projektowaniem, opracowywaniem i produkcją dodatkowych układów przeniesienia napędu (ADT) do silników samolotów cywilnych Rolls-Royce’a.

Nowe przedsięwzięcie będzie wykorzystać doświadczenie i wiedzę swoich spółek dominujących, obejmujące możliwości Hispano-Suiza w projektowaniu i produkcji układów napędowych oraz możliwości Rolls-Royce’a w zakresie konstrukcji silników i integracji tychże układów napędowych.

Na podstawie wstępnego kontraktu zawartego na wyłączność na 25 lat, Aero Gearbox International będzie produkować dla cywilnych statków powietrznych, od samolotów dla biznesu do szerokokadłubowych odrzutowców komercyjnych. Dodatkowe układy napędowe, czasem określane jako dodatkowe skrzynie biegów, są kluczowym elementem silnika turbiny gazowej, i wykorzystywane są do napędu różnych systemów i akcesoriów, takich jak pompy paliwowe, pompy hydrauliczne i generatory elektryczne. Napęd taki dla nowego silnika Trent 7000 będzie jednym z pierwszych produktów Aero Gearbox International.
Rolls-Royce i Hispano-Suiza będą wspólnie zarządzać Aero Gearbox International.
Spółka joint venture będzie początkowo mają łącznie 60 pracowników pochodzących z dwóch spółek w Colombes (w pobliżu Paryża, Francja), Derby (UK) i Dahlewitz (Niemcy). Siedziba spółki będzie na terenie Hispano-Suiza w Colombes.

Budowa nowego zakładu produkcyjnego rozpocznie się pod koniec roku 2015. Będzie on znajdował się w województwie podkarpackim, w południowo-wschodniej Polsce. Ten dedykowany zakład produkcyjny będzie wykorzystać zasoby regionu związane z wykwalifikowanymi pracownikami i korzystać z doświadczeń fabryki Hispano-Suiza Polska znajdującej się w Sędziszowie Małopolskim. Nowa fabryka będzie początkowo zatrudniać  ok. 110 osób, a pierwsze dostawy spodziewane są w 2017 r.

 

Safran_m

Zakład SAFRAN Hispano-Suiza Polska w Sędziszowie Małopolskim

 

– Chciałbym pogratulować tym wszystkim w firmach Rolls-Royce i Hispano-Suiza, którzy przyczynili się do powstania tego nowego joint venture – powiedział Hélène Moreau-Leroy, prezes Hispano-Suiza. – Aero Gearbox International będzie w długoletniej perspektywie ogniwem współpracy pomiędzy naszymi firmami i pozwoli Hispano-Suiza zapewnić pozycję lidera światowego rynku w akcesoriach napędowych dla głównych producentów odrzutowców.

Norbert Arndt, wiceprezes Rolls-Royce, powiedział: – pozycja Rolls-Royce’a jako lidera na cywilnym rynku dużych silników opiera się na innowacyjności i sprawdzonej wiedzy.  To wspólne przedsięwzięcie bazuje na obu tych wartościach. Jestem dumny z tego, co stworzyliśmy i jestem pewien, że nasi klienci będą zadowoleni.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2015 r. została zarejestrowana w Sędziszowie Małopolskim spółka Aero Gearbox International Poland.

 

Źródło: Rolls-Royce

Authors

Related posts

Góra
English