Sprężone powietrze wykorzystywane do pakowania ubrań

Sprężarki powietrza Atlas Copco zostały zainstalowane w największym centrum dystrybucyjnym odzieży w Polsce.

 

Atlas Copco GA_30_FF_G00492_456_m

Rok 2014 był rokiem najbardziej dynamicznego rozwoju aplikacji pneumatycznych w województwie pomorskim. 10 km od Gdańska, niedaleko bramek autostrady A1 zlokalizowane zostało największe centrum dystrybucyjne odzieży firmy LPP, właściciela między innymi takich marek odzieżowych jak Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay. Na powierzchni ponad 10 000 m² powstały olbrzymie powierzchnie magazynowe i dystrybucyjne obsługujące sklepy odzieżowe w całej Europie.

Okazało się, że nawet w centrum dystrybucji odzieży jest sporo pracy dla sprężonego powietrza. Na terenie obecnie działającego budynku oraz nowo powstającym centrum firma Atlas Copco wykonała instalację sprężonego powietrza w systemie AIRnet, której łączna długość wyniosła ponad 1000 m. Średnice rur wykorzystanych do budowy tej instalacji wahały się od 20 mm do 63 mm.

Nową sprężarkownię zlokalizowano w budynku pomocniczym, znajdującym się tuż obok olbrzymich pras do makulatury. Dwie sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju: zmienoobrotowa GA30VSDFF oraz stałoobrotowa GA30FF – obie wyposażone w zintegrowany osuszacz ziębniczy – zapewniają stały dostęp do sprężonego powietrza, które po energii elektrycznej jest drugim podstawowym medium wykorzystywanym w zakładzie. Obecnie pracują tam dwie sprężarkownię (dotychczasowa, wyposażona w sprężarki GA15+VSD i GA15FF oraz nowa, właśnie uruchomiona).

Sprężone powietrze napędza i steruje podajnikami taśmowymi oraz systemem dystrybucji odzieży zbudowanym z 17 magazynów wysokiego składowania, obsługiwanych całkowicie automatycznie przez 17 niezależnych robotów. Konstrukcja i wykonanie zostały zamówione u holenderskiego potentata logistycznych systemów transportu wewnętrznego  firmy Vanderlande, która dokonała bardzo karkołomnego zadania – w ciągu pięciu miesięcy wybudowała i przetestowała system transportu powstający zazwyczaj przez okres 1-2 lat. Sztab automatyków i informatyków wciąż pracuje nad sterowaniem tego skomplikowanego organizmu, po to aby jeszcze szybciej i dokładniej dostarczyć wybrane artykuły do wysyłki. Firma Centrum Dystrybucji LPP w Pruszczu Gdańskim obsługuje nie tylko Polskę, ale również centralna cześć Europy, a obszar jaki zajmuje oraz technologie, jakie zostały w nim wykorzystane robią naprawdę piorunujące wrażenie.

 

Źródło: Atlas Copco

Authors

Related posts

Góra
English