Złote medale dla Polaków na wystawie wynalazczości w Chinach

Robot interwencyjny, rejestrator emisji metanu, urządzenie do monitorowania zdrowia diabetyków – to niektóre z polskich rozwiązań nagrodzonych złotem podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości i Innowacji w Makau w Chinach.

Polskie stoisko, w którym znalazło się ok. 15 rozwiązań polskich twórców, zorganizowane było podczas wystawy przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR). Wynalazcy ci w trakcie wystawy otrzymali pięć złotych medali i pięć medali srebrnych. Polskie rozwiązania otrzymały też wyróżnienia i nagrody specjalne od przedstawicieli zagranicznych środowisk naukowych i biznesowych. O nagrodach poinformowali przedstawiciele SPWiR w przesłanym PAP komunikacie.

Wśród rozwiązań nagrodzonych złotym medalem znalazł się Robot Mobilny Interwencyjny Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, system iSULIN z Wojskowej Akademii Technicznej, który umożliwia bezinwazyjne monitorowanie zdrowia diabetyków oraz Analogowy Rejestrator Emisji Metanu z Instytutu Mechaniki Górotworu PAN. Złotem nagrodzono też dwa wynalazki z Instytutu Chemii Przemysłowej: koncentrat dla roślin – substancje biobójcze z kapusty oraz nowy ekologiczny poli(tlenek fenylenu).

 

RMI_m

Robot Mobilny Interwencyjny Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Zdjęcie: PIAP

 

W trakcie trzech dni wystawy blisko 800 wynalazców zaprezentowało ponad 400 innowacyjnych rozwiązań. Wśród twórców dominowali przedstawiciele regionu Azji Południowej i Wschodniej, ale nie zabrakło też reprezentantów z Europy i Ameryki Północnej. Organizatorzy szacują liczbę osób zwiedzających wystawę na ponad 10 tys.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości i Innowacji miała miejsce od 3 do 5 lipca w Makau, Specjalnym Regionie Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. Organizatorem wydarzenia była Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIIPA) oraz Stowarzyszenie Innowacji i Wynalazców w Macau.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl

Authors

Related posts

Góra
English