Mubea w Ujeździe

Mubea_m

 

Pozytywnie zakończyły się rokowania pomiędzy niemiecką firmą Mubea, a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, dotyczące terenu inwestycyjnego w Ujeździe pod Olszową.
Firma uzyskała pozwolenie na działalność gospodarczą w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na ponad 14-hekatowej działce w Strefie Aktywności Gospodarczej Gminy Ujazd.
W związku z dynamicznym rozwojem firmy na rynku europejskim podjęto decyzję o lokalizacji w Polsce pierwszego zakładu produkcyjnego, a kolejnego już w Europie. MUBEA Automotive Poland Sp. z o.o. zaopatrywać będzie producentów pojazdów samochodowych w środkowej i wschodniej Europie. Jeszcze w 2015 roku rozpocznie się budowa dwóch hal produkcyjnych o powierzchni 10 000 m² kw. każda. Start produkcji przewidziano na rok 2016.
Pracownikom legitymującym się odpowiednimi kwalifikacjami Mubea oferuje atrakcyjne miejsca pracy w rejonie miejscowości Ujazd. Przewiduje się, iż nowo powstała spółka Mubea Automotive Poland zatrudni do roku 2020 ponad 350 pracowników.
Projekt inwestycyjny prowadzimy w woj. opolskim od kwietnia 2014r., gdzie już wtedy zaproponowaliśmy inwestorom kilka atrakcyjnych lokalizacji w naszym województwie.  Na początkowym etapie inwestorzy rozważali również tereny z kilku innych Państw Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Roland Wrzeciono, Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
Po kilku wizytach inwestorów zrealizowanych w trakcie 2014 r. to właśnie Ujazd znalazł się na tzw. „short liście”. Na wybór lokalizacji oprócz dogodnego położenia geograficznego i bliskości rynków zbytu, wpłynęła również obecność Centrów Kształcenia w Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu, które odwiedzaliśmy podczas wizyt inwestorów na Opolszczyźnie. To właśnie z placówkami w Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu firma chce rozwinąć kształcenie w profilach technicznych. Szkoły będą rozwijały obowiązki związane z przygotowaniem teoretycznym, a firma Mubea zapewni praktyczną naukę zawodu.
Obecnie prowadzona jest już rekrutacja do firmy m.in. na następujące stanowiska: kierownik produkcji, projektant schematów elektrycznych, programista robotów przemysłowych, kierownik zarządzania jakością, technik układów sterowania, konstruktor w Głównym Dziale Technologii Wytwórczych, pracownik produkcji i inne.
Inwestorzy od pierwszych spotkań podchodzili do wszelkich prezentowanych informacji i danych z dużą uwagą i skrupulatnością. Proces decyzyjny trwał ponad rok, ale to daje poczucie, iż firma planuje związać się z naszym regionem na długi okres, podobnie jak jej pozostałe zakłady na całym świecie – dodaje Wrzeciono.
Myślę, że ścisła i partnerska współpraca wszystkich podmiotów związanych z obsługą tego projektu inwestycyjnego, tj. Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Burmistrza Gminy Ujazd również miała duży wpływ na powodzenie tej inwestycji i wybór Ujazdu – mówi Iwona Święch-Olender, Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającym przy OCRG.

O firmie
Niemieckie rodzinne przedsiębiorstwo Mubea to znany dostawca wyrobów dla przemysłu samochodowego. Firma słynie przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości sprężyn technicznych znajdujących zastosowanie w układach konstrukcyjnych pojazdów samochodowych: podwozia i układu napędowego oraz elementów karoserii. Wśród najważniejszych produktów Mubei znajdują się między innymi: sprężyny zawieszenia, stabilizatory, napinacze pasów rozrządu, sprężyny zaworowe, sprężyny talerzowe do przekładni oraz wały napędowe. W tej dziedzinie Mubea należy do grona światowych liderów. Wyroby firmy wyróżnia lekka konstrukcja. Ich zastosowanie w pojazdach samochodowych powoduje zmniejszenie zużycia paliw.
Zakłady produkcyjne Mubei zlokalizowane są w Niemczech, a także w innych krajach europejskich, m.in. w Czechach, Hiszpanii, Włoszech i Szwajcarii. Mubea obecna jest  również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Indiach oraz w Chinach. Na całym świecie  w zakładach Mubei pracuje obecnie ponad 11 tysięcy osób.

 

Źródło: OCRG

Authors

Related posts

Góra
English