Dobór sprężarek

Dla czytelników zainteresowanych samodzielną analizą na etapie zakupu – gotowy arkusz w Excelu wyślemy mailem. Prosimy o kontakt w tej sprawie na adres: biuro@7bar.pl
Warto dorzucić jeszcze jeden ważny element łączący zagadnienia doboru i kosztów eksploatacji – to jest dobrze wynegocjowana długoletnia umowa serwisowa z zagwarantowanym bezpieczeństwem dostaw powietrza oraz gwarantowanym kosztem remontów głównych. Okazuje się bowiem, że w niektórych sytuacjach dla sprężarek pracujących na 3 zmiany koszty serwisu po np.10 latach pracy mogą przewyższać koszty inwestycji. Warto korzystać z arkusza do analizy kosztów posiadania sprężarek. Ale należy jeszcze przeanalizować na początku sygnalizowany scenariusz, to jest modernizację funkcjonującej już sprężarkowni. Są także sytuacje, w których użytkownik chciałby usprawnić istniejący już system i dobrać właściwą sprężarkę (np. w związku z zaleceniami po audycie energetycznym, w sytuacji konieczności wykonywania bardzo drogiego remontu którejś ze sprężarek albo też z powodu nie zadawalającej użytkownika ich pracy). W takim przypadku rysuje się więcej możliwości dla użytkownika. Jak wyżej wspominałem dobrze dobrane sprężarki, to takie, które najlepiej odpowiadają na potrzeby konsumpcji powietrza przez zakład. Jeśli ten zakład już istnieje, to łatwiej sprężarki dobrać poprzez analizę istniejącego profilu poboru powietrza. W związku z tym należy wybrać referencyjny tydzień pracy, który umożliwi potem uśrednienie i przeliczenie uzyskanych wartości na koszty roczne. Następnie należy dokonać pomiarów w ciągu tego tygodnia w zakresie następujących wielkości: wydajności sprężarek oraz mocy pobieranych przez nie pod obciążeniem i na biegu jałowym, ilości rozruchów gwiazda–trójkąt, ilości cykli dociążeń sprężarek, określić na osi czasu jak sprężarki reagowały na zmianę zapotrzebowania powietrza przez załączenia i wyłączenia czy też pracę na biegu jałowym.

 

Ingersoll Rand 1418380702599_m

Zdjęcie: Ingersoll Rand

 

Specjaliści w oparciu o takie dane są w stanie wykonać obliczenia umożliwiające precyzyjna ocenę stanu aktualnego systemu, co więcej – mogą także przygotować obliczenia symulacyjne pracy układu ze sterownikiem nadrzędnym lub też z inną kombinacją sprężarek czy też powiększonym zbiornikiem wyrównawczym. Taka analiza pozwoli także na obliczenie oszczędności, które za sobą niosą poszczególne zmiany, a co za tym idzie – także obliczenie czasów zwrotu zakupu zmodernizowanego systemu. Ta metoda jest skuteczniejsza od doboru sprężarek dla nie istniejącego jeszcze zakładu, natomiast wspólnym elementem jest korzystanie z ekspertów, którzy służą asystą w podejmowaniu świadomych decyzji technicznych mających potem swoje konsekwencje w rachunkach za energię.

W kolejnym artykule powiem coś więcej na temat ważnych elementów sprężarkowni oraz układach uzdatniania.
wojciech.halkiewicz@7bar.pl

 

Autor: Wojciech Halkiewicz, Aria-C

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Główny Mechanik 3/2015

GM3 okladka do maila

Authors

Related posts

Góra
English