Ze wschodniej do zachodniej części Łodzi dzięki urządzeniom ABB

ABB fabryka-transformatorów-w-łodzi-149_maly

21 zespołów trakcyjnych z Aleksandrowa Łódzkiego zasili modernizowaną linię tramwajową, łączącą dwa największe łódzkie osiedla: Retkinię i Widzew Wschód.

Zamówienia zostaną zrealizowane na przełomie II i III kwartału 2015 roku. Prostowniki ABB zasilą łącznie 6 podstacji rozbudowywanej i modernizowanej trasy tramwaju w relacji wschód-zachód. Jest to jedna z największych inwestycji w Łodzi, która pochłonie około 740 mln zł i znacząco usprawni komunikację w mieście. Projekt obejmuje modernizację oraz budowę torowisk tramwajowych na odcinku ponad 17 km oraz czterech punktów przesiadkowych. Jednym z nich będzie nowoczesny dworzec w centrum miasta. Ponadto powstanie ponad 200 inteligentnych skrzyżowań, a dzięki wdrożeniu Obszarowego Systemu Sterowania Ruchem wzrośnie komfort podróży.Trasa została podzielona na trzy części, co wymaga współpracy między wieloma podwykonawcami pracującymi przy projekcie. Klientami ABB są w tym przypadku firmy odpowiedzialne za budowę poszczególnych podstacji trakcyjnych: SESTO, Telenerg-Bis, Elektrobudowa oraz Trakcja PRKil.
– Niektóre stacje są modernizowane, a inne dopiero powstają, dlatego wykorzystywane są różne podzespoły trakcyjne, a nasze prostowniki dają gwarancję niezawodnego działania – mówi Maciej Kordas, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Przekształcania Mocy.
Niedawno ABB podpisała z firmą SESTO umowę na dostawę 10 zespołów transformatorowo-prostownikowych, które zasilą nową linię tramwajową w Bydgoszczy, łączącą dzielnicę Fordon z centrum miasta. Zamówienie na potrzeby linii W-Z to pierwszy tak duży projekt modernizacji trakcji tramwajowej w Łodzi, w którym wykorzystane zostaną prostowniki ABB, a jednocześnie kolejny kontrakt realizowany na potrzeby lokalnego rynku.

– Korzyści z zastosowania naszych zespołów prostownikowych nie będą widoczne „gołym okiem”, jednak sprawią, że linia będzie zasilana z nowoczesnych, a jednocześnie sprawdzonych urządzeń, minimalizując ryzyko awarii – uważa Piotr Kozubski, kierownik działu projektowania i uruchomień w Lokalnej Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów. – W zakładach w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim ABB zatrudnia łącznie ponad 1500 pracowników. Wielu z nich będzie użytkownikami zmodernizowanej linii W-Z, więc w tym przypadku pełnimy rolę lokalnego dostawcy dla lokalnego odbiorcy.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English