Wręczenie Odznak Honorowych Ministra Gospodarki za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

MG 20150629_MJP_AmCham_15_m

 

29 czerwca br. szesnaście firm członkowskich Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) otrzymało Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia państwowe przyznał Wicepremier i Minister Gospodarki, Janusz Piechociński, za wybitne osiągnięcia w sferze innowacji, promocji przemysłu, prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz wprowadzania efektywnych metod zarządzania.

Wśród nagrodzonych firm znalazły się globalne korporacje, takie jak 3M, P&G, McDonald’s, CH2M, Coca-Cola, Enterprise Investors, GE, General Motors, Google, IBM, International Paper, Lynka, Marriott, Mars, Motorola Solutions oraz UPC Polska. 16 firm, dzięki którym polska gospodarka nabrała tempa rozwoju po roku 89. Wyróżnione przedsiębiorstwa zainwestowały łącznie ponad 26 mld złotych oraz zatrudniają ponad 48 tys. pracowników w naszym kraju.

– Przyznanie przez Ministra Gospodarki medali za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP podkreśla duży wpływ amerykańskich przedsiębiorców na rozwój Polski. To właśnie inwestorzy zza Atlantyku jako jedni z pierwszych zaczęli zmieniać polski rynek po roku 1989 r. Większość docenionych przez Ministra przedsiębiorców funkcjonuje i rozwija się na polskim rynku od ponad 25 lat. Przez ten czas inwestując miliardy dolarów w Polską gospodarkę – mówił Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. – Nagrodzone dzisiaj firmy to członkowie AmCham. Jesteśmy dumni, że nasi inwestorzy dostrzegają potencjał polskiego rynku i ciągle poszerzają swoją działalność otwierając centra badawczo-rozwojowe, nowe fabryki i centra usług wspólnych.

Podczas wydarzenia oprócz 16 przedstawicieli firm członkowskich AmCham obecni byli Ambasador USA w Warszawie, Stephen D. Mull, Prezes AmCham, Tony Housh oraz przedstawiciele rządu i liczni goście. Podkreślali oni znaczenie relacji oraz partnerstwa Polski i Stanów Zjednoczonych w obszarze gospodarki i inwestycji. Amerykanie są jedną z najdynamiczniejszych grup inwestorów zagranicznych w Polsce. Wprowadzają na rynek nie tylko swój kapitał, ale również wiedzę, co pozwala na rozwój przedsiębiorczości w kraju.

Wicepremier, Minister Gospodarki, Janusz Piechociński podkreślił, że Polska jest wdzięczna tym, którzy brali udział w przemianach gospodarczych. – Obecność amerykańskich inwestorów w Polsce przyczyniła się do rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz wniosła wkład w stabilność i bezpieczeństwo gospodarcze – dodał.

Odznaka przyznawana jest od grudnia 2014 r. Wyróżnienie nadawane przez Ministra Gospodarki honoruje osoby oraz firmy i instytucje aktywne na polu gospodarki, wnoszące istotny wkład w jej rozwój. Nowa Odznaka ma za zadanie podkreślić wybitne osiągnięcia w obszarze innowacji, promocji polskiego przemysłu, wdrażania nowych technologii, prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz wprowadzania efektywnych metod zarządzania. W lutym br. do grona nagrodzonych instytucji dołączyła Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.

 

Odznaczone firmy związane z produkcją i przemysłem

3M Poland

Jeden z pierwszych inwestorów amerykańskich w Polsce, w przyszłym roku firma będzie obchodzić swoje 25 lecie działalności w Polsce, w tym czasie Polska w strukturach 3M stała się jednym z wiodących miejsc produkcji, a Wrocław największym skupiskiem zakładów produkcyjnych 3M w Europie. 3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne, firma zatrudnia ponad 2000 osób. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 400 mln USD.

 

CH2M HILL Polska LTD

Firma CH2M obecna jest w Polsce od wczesnych lat 90. Polskie zespoły inżynierów zaangażowane są w projekty międzynarodowe, co pozwala im zdobywać doświadczenie w największych i najbardziej innowacyjnych projektach, dzięki czemu firma przyczynia się do rozwoju kadry inżynierskiej i wdrażania najbardziej innowacyjnych projektów i światowych standardów w Polsce. Dzięki zleceniu części prac do realizacji polskiej spółce firma CH2M wyznacza kierunki dla rozwoju innych firm w sektorze inżynierskim.

 

Coca-Cola Poland Services

Coca Cola to powiew zachodu w czasach PRL i synonim dobrego życia. Pierwszy zakład produkcyjny w Polsce został uruchomiony w 1992 roku ale pierwszą butelkę Coca Coli wyprodukowano w naszym kraju w 1972 roku. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat Coca Cola zainwestowała w Polsce 1,3 mld zł, zatrudnia ponad 2200 osób i współpracuje z 2300 dostawcami. Coca Cola w Polsce posiada trzy zakłady i produkuje rocznie ok 1 mld litrów napojów. Jest jednym z sygnatariuszy deklaracji biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach inicjatywy Ministerstwa Gospodarki „Wizja zrównoważonego rozwoju Polski do roku 2050”.

 

GENERAL ELECTRIC POLAND

GE jest jednym z największych inwestorów odnoszących sukcesy w Polsce. Firma inwestuje w rozwój najnowocześniejszych technologii, tworzy miejsca pracy dla najlepszych polskich inżynierów oraz współpracuje z czołowymi uczelniami. Inwestycje w Polsce firma zaczęła od sektora bankowego (Bank BPH) przez sektor przemysłowy, aż po nowoczesne centrum projektowe EDC. GE zatrudnia w Polsce ponad 10 tys. pracowników, a ich inwestycje wyniosły już ponad 1,3 mld USD.

 

General Motors Manufacturing Poland

General Motors rozpoczął działalność w Polsce w 1998 r. od wybudowanej od podstaw fabryki samochodów osobowych w Gliwicach. Przedsiębiorstwo w Gliwicach stanowi jeden z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie, a inwestycje w uruchamianie kolejnych modeli pozycjonują je również wśród najlepszych zakładów motoryzacyjnych w Europie. Fabryka General Motors Manufacturing Poland jest największą zagraniczną inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zatrudnia ona na swoim terenie około 3000 osób, średnio ok. 98% jej produkcji przeznaczone jest na eksport.

 

IBM Polska

IBM jest liderem w kreowaniu, rozwijaniu i produkcji najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych. Firma obecna jest w Polsce od 24 lat, w tym czasie uruchomiła szereg specjalistycznych centrów, dając pracę kilku tysiącom specjalistów. Przedstawiciele IBM aktywnie działają w zakresie zdobywania doświadczeń i edukacji oraz zniesienia barier cyfrowego rozwoju wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli.

 

INTERNATIONAL PAPER – KWIDZYN

Jest jednym z pionierów inwestycji zagranicznych i liderem na rynku papierniczym w Polsce. Zakład w Kwidzynie po prywatyzacji i modernizacji obecnie zajmuje czołowe miejsce w swoim sektorze w Polsce i Europie. IP zatrudnia ok 3000 osób a od 2010 zainwestowała ponad 100 mln USD w modernizację maszyn, tym samym usprawniając prace i jakość usług.

 

Lynka

Firma założona została w Krakowie na początku lat 90. przez parę młodych Amerykanów, zatrudniała na początku 3 osoby a kapitał początkowy wynosił 15 000 USD. Od tego czasu Lynka stała się jednym z wiodących w UE producentów i dostawców odzieży korporacyjnej i akcesoriów. Obecnie firma zatrudnia 200 pracowników, do 2010 roku osiągnęła sprzedaż na poziomie ponad 20 mln USD i wydrukowała ponad 60 mln logo dla tysięcy firm w 25 krajach UE.

 

Mars Polska

Najsłodszy inwestor wśród nagrodzonych firm. Jest obecny w Polsce od 23 lat i jest największym oddziałem Mars, Inc. w Europie Centralnej. W ciągu ostatnich 22 lat wartość inwestycji w kraju przekroczyła miliard złotych. Firma zbudowała w Polsce 6 fabryk, które wykorzystują polskie surowce i 3 biura rynkowe. Firma cały czas inwestuje w badania i rozwój, nieustannie ulepszając swoje produkty. Zatrudnia 2,5 tys. pracowników. Mars eksportuje produkty z Polski do ponad 60 krajów. Najlepsze doświadczenia i rozwiązania w zakresie procesów i technologii oraz produkcji Mars sprowadza do Polski.

 

McDonald’s Polska

Jedna z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie, szczególnie wśród dzieci. Otwarcie pierwszej restauracji McDonald’s było w Polsce dużym wydarzeniem, także symbolicznym, jako znak otwarcia się Polski na zachód i wartości wolnorynkowe. Obecnie jest w Polsce 350 obiektów (każdy z nich to inwestycja ok 8 mln złotych) McDonald’s, z czego 60% są prowadzone przez polskich przedsiębiorców w ramach franczyzy. Restauracje McDonald’s zatrudniają 17 tys. osób.

 

Motorola Solutions Systems Polska

Motorola aktywnie działa w Polsce od ponad 20 lat i nadal planuje zwiększać swoje inwestycje. Motorola dostarcza rozwiązania do ponad 100 tys. organizacji rządowych, bezpieczeństwa publicznego i klientów biznesowych w ponad 100 krajach. W firmie obecnie pracuje 1287 pracowników a wartość inwestycji wynosi ok. 1,7 mld zł. Motorola była protoplastą form współpracy pomiędzy biznesem a uczelniami, która trwa i jest cały czas rozwijana.

 

Procter and Gamble DS Polska

P&G było jednym z pierwszych inwestorów amerykańskich w Polsce, na początku wprowadzając swoje produkty a następnie podejmując inwestycję bezpośrednią, fabrykę Pampers na warszawskim Targówku. O tego czasu firma zainwestowała w Polsce 4 mld zł i utworzyła 3500 miejsc pracy, a dalsze 3000 to pracownicy firm kooperujących. W Polsce znajdują się 4 fabryki P&G, które zaopatrują ponad 100 rynków na świecie.

 

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Authors
Góra
English