ABB czołowym innowatorem branży morskiej w 2015 roku

ABB Azipod D_m

Elektryczny układ napędowy Azipod firmy ABB napędza największe na świecie statki wycieczkowe, lodołamacze oraz promy. Jego najnowsza wersja uzyskała status jednej z najważniejszych innowacji 2015 roku.

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, za swój najnowszy elektryczny układ napędowy Azipod D i znaczący wkład w rozwój nowoczesnej żeglugi zdobyła nagrodę „Innovation of the Year” („Innowacja Roku”). ABB, której drugi rok z rzędu przyznano tytuł Producenta Roku w zakresie układów napędowych, otrzymała tegoroczne wyróżnienie w trakcie Electric & Hybrid Marine World Expo w Amsterdamie.
Zwycięzcę wybrało międzynarodowe jury składające się z 38 dziennikarzy zajmujących się tematyką morską, ekspertów branżowych i pracowników naukowych, którzy dostrzegli wysoką elastyczność, niezawodność działania oraz oszczędność energii układu Azipod D.
— Jesteśmy zachwyceni, że najnowszy produkt w portfolio układów napędowych ABB został uznany za Innowację Roku oraz że branża elektrycznych układów napędowych rozwija się znacznie szybciej niż światowa flota — powiedział Peter Terwiesch, dyrektor globalnej dywizji ABB Automatyka Procesowa. — Elastyczność i oszczędność paliwa tego układu napędowego są kluczowe dla większej efektywności i konkurencyjności żeglugi.
Skonstruowany z myślą o zwiększeniu możliwości napędowych dla wiertnictwa morskiego czy statków konstrukcyjnych i pomocniczych, Azipod D jest najmłodszym członkiem rodziny bezprzekładniowych układów napędowych Azipod oferowanej przez ABB. Od momentu jej wprowadzenia na rynek w 1987 roku, rodzina produktów Azipod stała się preferowanym rozwiązaniem dla producentów statków wycieczkowych, lodołamaczy, statków towarowych pływających po lodzie oraz statków pasażerskich.
Ze względu na nowy hybrydowy układ chłodzenia, który zwiększa wydajność silnika elektrycznego nawet o 45 proc., zapotrzebowanie na energię układu Azipod D jest nawet o 25 proc. niższe. Moc jednego układu napędowego Azipod D ABB wynosi od 1,6 do 7 MW.

 

Źródło: ABB

 

Czytaj także: ABB rozszerza linię napędów Azipod

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English