BMW ConnectedDrive rozwija systemy inteligentnego parkowania

BMW P90186385_highRes_m

Do tej pory mieliśmy możliwość korzystać z udogodnień wprowadzonych w modelach BMW w postaci aplikacji takich jak ChargeNow czy ParkNow, nie wspominając o już wszędzie spotykanej nawigacji GPS. Bawarski producent jednak nie poprzestaje na tym – we współpracy z INRIX udoskonala projekt programu TU-Automotive Detroit, który byłby w stanie znaleźć wolne miejsca parkingowe w okolicy.

Aplikacja ma być oparta na inteligentnym połączeniu między samochodami, które do tej pory wielokrotnie udowodniło swoją przydatność. Connected Navigation z wbudowaną wtyczką RTTI (Real-Time Traffic Information) umożliwia natychmiastową reakcję na utrudnienia pojawiające się na drodze, a komputer pokładowy podsuwa kierowcy różne alternatywy w celu oszczędności czasu i paliwa.

Dynamic Parking Prediction, za pomocą danych uzyskiwanych dzięki połączeniu aut, ma skrócić czas spędzony na poszukiwaniach wolnego miejsca parkingowego. Specjaliści BMW już od 2011 roku zastanawiali się, w jaki sposób można zredukować stres i frustrację związane z wydłużającym się krążeniem wokół celu, spędzonym na usiłowaniu zlokalizowania wolnego miejsca. Zaczęto od przyłożenia większej uwagi do rozlokowania parkingów na mapach. Następnie stworzono algorytm, który przelicza dane pozyskiwane anonimowo od tysięcy aut parkujących w danej strefie i oblicza szansę na znalezienie tam miejsca. Jednym z czynników branych pod uwagę jest też liczba samochodów krążących w tej strefie, tak by program nie wysyłał pięciu pojazdów do jednego celu.

System Dynamic Parking Prediction ma być montowany na razie w modelu BMW i3, co wydaje się wręcz oczywistym rozwiązaniem, gdy przyjrzymy się specyfikacji tego auta, które ma wbudowaną kartę SIM i – zdawałoby się – niekończące się możliwości tworzenia różnych połączeń. Komputer oprócz alternatywnych, szybszych tras dla kierowcy, pokazuje również ewentualność wyboru komunikacji miejskiej, jeśli akurat jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem w danej sytuacji. Oprócz elektronicznego potencjału i3, już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że jest to idealnie miejski samochód.

 

Źródło: BMW

Authors

Related posts

Góra
English