1000 razy Trollino

solaris_trollino_18_metrostyle_fot_cegelec_(2)_m

W dniu 23 czerwca przekazany został do eksploatacji tysięczny trolejbus marki Solaris. Jubileuszowym pojazdem jest Trollino 18 MetroStyle dla firmy Salzburg AG.

Austriacki przewoźnik od lat inwestuje w najbardziej innowacyjne i ekologiczne rozwiązania dla transportu publicznego. Trollino  o numerze 1000 jest jednym z 12 trolejbusów, które w bieżącym roku wzbogacą flotę tej firmy. Początek współpracy pomiędzy Solarisem a Salzburgiem sięga roku 2009. Obecnie liczba dostarczonych „jamników z szelkami” wynosi 29. Wśród nich są pierwsze na świecie trolejbusy z pakietem designerskim MetroStyle, który nawiązuje do konstrukcji szynowych polskiego producenta. Również najnowsze pojazdy będą wykonane we wspomnianej wersji.

Trudno o lepszą referencję niż bycie dostawcą trolejbusów dla Salzburga. Jestem bardzo dumny z wieloletniej i pomyślnej współpracy pomiędzy naszymi firmami. To właśnie Salzburg był pierwszym miastem, w którym pojawiły się Solarisy Trollino w nowatorskim designie MetroStyle – powiedział Zbigniew Palenica, Członek Zarządu firmy Solaris Bus & Coach.

Całkowicie niskopodłogowy Solaris Trollino 18 MetroStyle napędzany jest silnikiem trakcyjnym o mocy 250 kW. W sytuacji awaryjnej, gdy zabraknie zasilania, dalszą jazdę pojazdu umożliwi agregat prądotwórczy o mocy 50 kW. Klimatyzowaną przestrzeń pasażerską monitorują 4 kamery, w tym dwie szerokokątne. Dodatkowa kamera zamontowana jest na dachu i dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na bieżąco przekazuje, wyświetlany na monitorach, obraz pantografów. Osprzęt elektryczny dostarczyła firma Cegelec.

solaris_trollino_18_metrostyle_fot._cegelec_(1)_m

Od lewej: inż. Peter Brandl, Dyrektor Zarządzający, Salzburg AG, Petra Höfinger, Dyrektor Zarządzający Solaris Austria GmbH oraz Zdenek Vytous, Dyrektor Sprzedaży, Cegelec

Trollino o numerze produkcyjnym 1000 będzie jeździć w mieście Mozarta wraz z innymi trolejbusami marki Solaris. Z kolei model o numerze 1001 kursuje po polskich drogach. Prezentacja nowego trolejbusu była okazją do przypomnienia pierwszego egzemplarza zakupionego przez PKT Gdynia w 2001 roku, który to nadal z powodzeniem wozi pasażerów. Blisko 15-letnia współpraca zaowocowała dostawami obejmującymi łącznie 54 trolejbusów Solarisa w wersji 12-metrowej.

Solaris Bus & Coach S.A. to wieloletni lider rynku trolejbusowego Unii Europejskiej oraz krajów EFTA. Trolejbusy polskiego producenta jeżdżą w: Austrii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Łotwie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech oraz na Litwie i Węgrzech.

 

Źródło: Solaris

Authors

Related posts

Góra
English