Pierwszy Solaris Tramino w Olsztynie

Zbigniew Palenica, Członek Zarządu Solarisa ds. Pojazdów Szynowych, Sprzedaży i Marketingu

Zbigniew Palenica, Członek Zarządu Solarisa ds. Pojazdów Szynowych, Sprzedaży i Marketingu

19 czerwca pierwsze Tramino zostało oficjalnie zaprezentowane Gminie Olsztyn. Tym samym po pięćdziesięciu latach przerwy szynowy transport miejski powrócił do stolicy Warmii i Mazur. Jeszcze w tym roku wszystkie 15 Solarisów znajdzie się u zamawiającego.

Zgodnie z umową zawartą w 2012 roku pomiędzy Gminą Olsztyn a Solarisem 19 czerwca tego roku zaprezentowano pierwszy z piętnastu nowoczesnych, dwukierunkowych oraz w pełni niskopodłogowych tramwajów o długości 29,3 metra i szerokości 2,5 metra.

Tramwaj, którym będziemy jeździć po Olsztynie, jest nie tylko piękny, ale także komfortowy, nowoczesny i całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy chętnie będą nim podróżować, korzystając z klimatyzowanego wnętrza i dostępu do bezprzewodowego Internetu. I co istotne – czas przejazdu tramwajem będzie zdecydowanie krótszy niż innymi środkami transportu – powiedział Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

Jesteśmy dumni, iż Solaris zapisuje się w najnowszej historii Olsztyna. To dla nas ogromna radość i jednocześnie odpowiedzialność móc uczestniczyć w procesie przywracania miastu transportu tramwajowego. Dołożyliśmy wszelkich starań by dostarczyć pojazd najlepszej jakości, z którego komfortu i niezawodności mieszkańcy oraz przewoźnik będą w pełni zadowoleni. Zależy nam, aby Tramino jak najlepiej wpisało się w miejski krajobraz – oświadczył w trakcie prezentacji Zbigniew Palenica, Członek Zarządu Solarisa ds. Pojazdów Szynowych, Sprzedaży i Marketingu.

W 2015 roku do klienta dostarczone zostaną wszystkie zamówione tramwaje. Oficjalną premierę Solarisa Tramino Olsztyn oraz jego zaprezentowanie opinii publicznej zaplanowano podczas tegorocznych wrześniowych Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku.

 

Solaris Tramino Olsztyn – opis techniczny

Każda z trzech sekcji Tramino Olsztyn osadzona została na tzw. wózku. Dwa skrajne są wózkami napędowymi, a środkowy to wózek toczny. Wszystkie wózki są w pełni skrętne. Układ napędowy stanowią łącznie cztery asynchroniczne silniki trakcyjne o mocy 120 kW każdy. Tramwaj zabiera na pokład ponad 200 podróżujących, z czego 43 na miejscach siedzących. Sześć par podwójnych drzwi po każdej ze stron pozwala pasażerom na szybkie i komfortowe wejście oraz opuszczenie pojazdu. Klimatyzowana przestrzeń pasażerska monitorowana jest za pomocą systemu kamer. Na całej długości pojazdu, jak i przy jego wejściach nie ma ani jednego stopnia, a podłoga jest w całkowicie płaska, pozbawiona jakichkolwiek wzniesień czy nachyleń.

Solaris zrealizował dotychczas tramwajowe zamówienia dla Poznania (45 sztuk) oraz niemieckiej Jeny (5 sztuk pojazdów dwukierunkowych). W tym roku zakończy się również dostawa pojazdów szynowych polskiego producenta do Brunszwiku (18 sztuk) oraz Olsztyna (15 sztuk). Z kolei w latach 2016-2020 do Lipska pojedzie 41 egzemplarzy Tramino.


Dane techniczne Tramino Olsztyn

Długość całkowita

29300 mm

Szerokość pudła wagonu

 2500 mm

Szerokość przejścia w przedziale   pasażerskim

700 mm

Wysokość przy złożonym pantografie

 3800 mm

Liczba pudeł

3

Liczba wózków
napędowych

2

tocznych

1

z jedną osią   napędową

Rozstaw kół

1435 mm

Średnica kół (nowych/zużytych)

682/602  mm

Minimalny promień skrętu

18 m

Wysokość podłogi ponad główką szyny

360 mm

Ilość procentowa obszaru   niskopodłogowego

100%

Liczba miejsc siedzących

43

Liczba miejsc stojących (5 osób/m2)

>200

Liczba miejsc dla osób z wózkami

2

Liczba drzwi
drzwi podwójne   (szerokość 1300 mm)

12

Napięcie zasilające

600 V (+200 V, -200   V)

Liczba i moc silników trakcyjnych

4 x 120 kW

Silniki trakcyjne

asynchroniczne

Maksymalna prędkość konstrukcyjna

75 km/h

Maksymalna prędkość

70 km/h

Klimatyzacja
kabiny motorniczego

Tak

przestrzeni   pasażerskiej

Tak

Okres użytkowania

Min. 25 lat

 

 

 

Źródło: Solaris

Authors

Related posts

Góra
English