Kirchhoff ulokuje swój zakład w Gnieźnie

Kirchhoff_m

17 czerwca 2015 Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz podpisał porozumienie z zarządem koncernu Kirchhoff. Koncern ulokuje swój zakład w Gnieźnie, już na początku 2016 roku.
Podpisy na liście intencyjnym złożyli Janusz Soboń prezes zarządu Kirchhoff Polska, jego zastępca Ryszard Muzyczka, a także prezydent Tomasz Budasz i zastępca prezydenta Jarosław Grobelny. Uroczystość odbyła się w Starym Ratuszu w Gnieźnie, uczestniczył w niej także dyrektor zarządzający Stefan Leitzgen.
Na początku 2015 roku podjęto w korporacji Kirchhoff ważką decyzję o dalszym rozwoju Kirchhoff Automotive w Polsce. Po analizie wszystkich aspektów projektu inwestycyjnego wybrano lokalizację w Gnieznie. O wyborze zadecydowało dogodne położenie geograficzne w regionie silnie uprzemysłowionym z dobrze rozwiniętym sektorem motoryzacyjnym, możliwość szybkiej realizacji inwestycji dzięki wsparciu lokalnych władz w szybkim doprowadzeniu niezbędnej infrastruktury do przyszłego zakładu oraz atrakcyjny, perspektywiczny rynek pracy.
Pierwszy etap rozwoju działalności w Gnieźnie przewiduje budowę nowego zakładu tzw. green-field o powierzchni blisko 7 tys. m kw., w którym zatrudnionych zostanie blisko 100 pracowników. Produkty i technologie zastosowane do ich produkcji będą takie same jak w innych polskich zakładach Kirchhoff Automotive, z wykorzystaniem wszystkich najnowszych, innowacyjnych rozwiązań. Przewidywane nakłady inwestycyjne w tym etapie wyniosą ok. 15 mln EUR. Rozpoczęcie działalności zakładu planowane jest w początku 2016 roku. Planowane jest szybkie uruchomienie zakładu z uwagi na zapotrzebowanie pobliskich zakładów produkujących samochody. Kolejne etapy rozwoju będą powiązane z kolejnymi umowami, które przewiduje się zawrzeć z klientami mającymi zakłady w zachodniej i północnej części Europy.
Koncern Kirchhoff Group jest w stu procentach prywatnym przedsiębiorstwem, którego właścicielami jest niemiecka rodzina o nazwisku Kirchhoff, od którego też pochodzi nazwa przedsiębiorstwa. Początki biznesu rodziny Kirchhoff datowane są na 1785 rok. Obecnie zakłady koncernu są obecne w wielu obszarach działalności gospodarczej w Europie i na całym świecie. Działalność ta koncentruje się w branży samochodowej w zakresie produkcji podzespołów dla pojazdów samochodowych, w branży pojazdów specjalistycznych dla gospodarki komunalnej, a także specjalizowanych samochodów dla osób niepełnosprawnych oraz produkcji narzędzi.
Obroty całej grupy Kirchhoff wynoszą ok. 1,6 mld EUR rocznie, a zatrudnienie wynosi około 11 tys. osób w świecie.
Od 1998 roku istnieje w Mielcu oraz od 2004 roku w Gliwicach spółka Kirchhoff Polska należąca do korporacji Kirchhoff Automotive. Inwestycje zrealizowane przez Kirchhoff Automotive od początku istnienia w Polsce wynoszą ponad 160 mln EUR, a w polskich zakładach pracuje blisko 1500 osób.
Pierwszy z zakładów, wybudowany w Mielcu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w 1999 roku produkuje części strukturalne nadwozi, zawieszenia i innych systemów samochodów osobowych w procesach tłoczenia blach stalowych oraz aluminiowych, a następnie półmontażu i montażu głównie w procesach spawania, zgrzewania. Dzięki osiąganiu bardzo dobrych wyników z działalności zakład był wielokrotnie rozbudowywany. Obecnie hale produkcyjne i logistyczne obejmują powierzchnię ponad 26 tysięcy metrów kwadratowych, zakład zatrudnia ponad 900 osób i realizuje roczną sprzedaż ponad 500 mln zł.
Młodsze dwa zakłady znajdują się w Gliwicach. Pierwszy z nich został uruchomiony w 2004 roku na bazie hali wydzierżawionej od Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy. Drugi zakład wybudowany od podstaw na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2005 roku produkuje części strukturalne nadwozi, zawieszenia i innych systemów samochodów osobowych w montażu głównie w procesach spawania, zgrzewania oraz antykorozyjnego zabezpieczenia powierzchni w procesie malowania kataforetycznego. Powierzchnia hal zajmowanych pod produkcję i logistykę w Gliwicach wynosi blisko 30 tysięcy metrów kwadratowych, zakład zatrudnia ponad 500 osób i realizuje roczną sprzedaż ponad 400 mln zł.
Zakłady Kirchhoff Polska dysponują wysoko zautomatyzowanymi technologiami przystające do dzisiejszych i przyszłych warunków skutecznego konkurowania. Dla ciągłego zwiększania konkurencyjności rozwijana jest filozofia lean manufacturing w ramach Kirchhoff Automotive Production System (KAPS) obejmującego całą działalność przedsiębiorstwa, zarówno operacyjną jak i administracyjną.
Warto podkreślić, że w przedsiębiorstwie rozwijane są również procesy innowacyjne wykraczające poza podstawową działalność uczestnika łańcucha dostaw. Jest to przede wszystkim projektowanie i produkcja narzędzi w narzędziowni zatrudniającej ponad 50 pracowników. Poza tym polska organizacja odgrywa ważną rolę w rozwoju działalności Kirchhoff Automotive na całym świecie jako centrum kompetencji w zakresie sprzedaży, zarządzania projektami, inżynierii wytwarzania, zarządzania jakością, obliczeń konstrukcyjnych metodą FEA, zarządzania zasobami ludzkimi, a także zakupów, finansów i kontrolingu realizowanych w ramach tzw. „share service center”.
W ciągu ponad piętnastoletniego już okresu działalności, Kirchhoff Automotive stał się jednym z najbardziej znaczących inwestorów w Polsce, a firma Kirchhoff Polska znalazła się w czołówce polskich dostawców dla światowych producentów samochodów i ma znaczący udział eksporcie wyrobów polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Wśród największych klientów polskich zakładów niezmiennie od lat są General Motors i Ford. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost dostaw dla VW w tym Audi, Skoda i Porsche, a także z BMW, Daimler, PSA i Renault.
Przedsiębiorstwo aktywnie prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju poprzez realizację zasad CSR (Corporate Social Responsibilty) w odniesieniu do pracowników i prawnych aspektów działalności poprzez zasady zgodności (Compliance), jak i też środowiska naturalnego, otoczenia społecznego i gospodarczego.

 

Źródło: UM Gniezno

Authors

Related posts

Góra
English